• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

Rusko vetovalo rezolúciu BR OSN s výzvou zabrániť pretekom v zbrojení vo vesmíre

  • 6:10 25.04.2024
  • New York
Rusko vetovalo rezolúciu BR OSN s výzvou zabrániť pretekom v zbrojení vo vesmíre

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

Ako spresnila agentúra AP, v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

Rezolúcia vyzýva všetky krajiny, aby nevyvíjali ani vo vesmíre nerozmiestňovali jadrové zbrane alebo iné zbrane hromadného ničenia. Zakazuje to už medzinárodná zmluva z roku 1967, ktorá zahŕňala USA a Rusko. Rezolúcia vyžaduje od členských štátov OSN, aby

súhlasili s prípadným overením plnenia dohody.

AP uviedla, že veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová po hlasovaní pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin deklaroval, že Moskva nemá v úmysle rozmiestniť jadrové zbrane vo vesmíre. Upozornila však súčasne na fakt, že vetovanie návrhu rezolúcie zo strany Ruska teraz vyvoláva otázku, čo ruská vláda skrýva.

Rusko vývoj takejto zbrane poprelo, doplnila agentúra Reuters a predstavitelia americkej administratívy pred hlasovaním 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN odmietli poskytnúť podrobnosti o informáciách tajných služieb, ktoré mohli podporiť ich obvinenie.

Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poľanskij odpovedal, že Moskva má dojem, že rezolúcia, o ktorej sa v stredu hlasovalo, je „ďalším propagandistickým kúskom Washingtonu“ a je „veľmi spolitizovaná“ a „ďaleko od reality“.

Spojené štáty predložili tento návrh rezolúcie 18. marca po tom, ako Biely dom vo februári uviedol, že Rusko má schopnosť vyvíjať vesmírnu jadrovú zbraň, ktorej elektromagnetické žiarenie by v prípade výbuchu znefunkčnilo rozsiahle siete družíc.

Veľvyslankyňa Thomasová-Greenfieldová spresnila, že takáto detonácia by mohla zničiť tisíce družíc prevádzkovaných krajinami a spoločnosťami na celom svete "a vymazať životne dôležité komunikačné, vedecké, meteorologické, poľnohospodárske, obchodné a národné bezpečnostné služby, na ktorých sme všetci závislí".

Podľa Reuters vlády sveta vnímajú družice na obežnej dráhe Zeme čoraz viac ako kľúčové aktíva, ktoré na Zemi umožňujú využiť celý rad vojenských spôsobilostí.

Ako príklady významnej roly vesmíru v modernej vojne sa uvádza komunikácia cez družicové spojenie alebo cez družice navigované drony používané vo vojne na Ukrajine, ktorú Rusko napadlo vo februári 2022.

Spomínaná zmluva, ktorú v roku 1967 ratifikovalo 114 krajín vrátane USA a Ruska, zakazuje rozmiestňovanie jadrových zbraní alebo akýchkoľvek iných druhov zbraní hromadného ničenia na obežnej dráhe alebo rozmiestňovanie zbraní vo vesmíre akýmkoľvek iným spôsobom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri požiari nemocnice zahynulo šesť novorodencov

Pri požiari nemocnice zahynulo šesť novorodencov

DNES - 17:02Zahraničné

Šesť novorodencov zahynulo pri požiari nemocnice v indickej metropole Naí Dillí.

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

DNES - 7:49Zahraničné

Pilot britského Kráľovského letectva zahynul v sobotu pri havárii historického stíhacieho lietadla Supermarine Spitfire na východe Anglicka.

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

DNES - 6:29Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil sobotňajší ruský útok na hypermarket v ukrajinskom meste Charkov, pri ktorom zahynulo najmenej šesť osôb, ako "neprípustný".

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

DNES - 6:05Zahraničné

Najmenej 27 ľudí, väčšinou detí, zahynulo po tom, ako v zábavnom parku v západoindickom meste Rádžkot v štáte Gudžarát vypukol v sobotu mohutný požiar.

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

VČERA - 18:06Zahraničné

Izraelská vláda údajne má úmysel obnoviť rokovania zamerané na dosiahnutie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy.