• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
24°Bratislava

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi

  • 6:27 19.04.2024
  • Paríž
Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie Alainovi Delonovi

Ukrajina sa rozhodla udeliť najvyššie štátne vyznamenanie za zásluhy francúzskemu hercovi Alainovi Delonovi.

Oznámil to vo štvrtok ukrajinský veľvyslanec v Paríži Vadym Omelčenko. Ambasáda vyzdvihla Delonovu podporu Ukrajiny brániacej sa voči ruskej vojenskej agresii, uvádza TASR na základe správy tlačovej agentúry AFP.

Od prvého dňa vojny Delon veľakrát hovoril na podporu Ukrajiny. Pre nás je symbolom, je dôležitý,“ uviedlo ukrajinské veľvyslanectvo. Pripomenulo, že Delon sa v roku 2022 zúčastnil na interaktívnej debate s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý je sám bývalým hercom, a že počas televízneho programu čítal aj texty ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka.

Pán Delon, drahý Alain, viem, že ste v nie veľmi jednoduchej situácii, a chcem vám povedať, že nie ste sám,“ povedal Omelčenko, ktorý udelenie ocenenia oznámil na televíznej stanici TV5 Monde. „Máte veľa obdivovateľov a ľudí, ktorí vás majú radi. Ja a moji ľudia sme vždy na vašej strane,“ dodal.

Delon (88) je v zlom zdravotnom stave od roku 2019, keď utrpel mozgovú príhodu. Francúzsky súd v januári vymenoval zákonného zástupcu, ktorého úlohou je pomáhať mu pri rozhodovaní týkajúcom sa zdravotnej starostlivosti.

Zdravie herca je už mesiace aj dôvodom sporov medzi jeho potomkami. Anthony, hercov najstarší syn, vyčíta svojej nevlastnej sestre Anouchke, že pred ním tajila otcovo zhoršujúce sa zdravie. Spolu s bratom Alainom-Fabienom okrem toho Anouchku obviňujú, že otca chcela previezť späť do Švajčiarska, aj keď on vyjadril želanie dožiť v malom meste Douchy ležiacom južne od Paríža.

Kým Anouchka sa bránila, že otca chcela do Švajčiarska, ktorého je občanom, previezť na vyšetrenie, jej bratia tvrdia, že motívom pre prevoz bolo vyhnúť sa „obrovskej dani“ z dedičstva. Podľa odhadov má Delonov majetok hodnotu 50 až 250 miliónov eur - získal ho vďaka svojej kariére herca, producenta i podnikateľa.

Delon má za sebou zhruba 60 rokov vo filmovom priemysle. Delona - rodáka z parížskeho predmestia Sceaux - preslávili hlavné úlohy vo filmoch Gepard, Dvaja muži v meste či Borsalino. V roku 2019 si prevzal na festivale v Cannes Zlatú palmu za celoživotné dielo.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri požiari nemocnice zahynulo šesť novorodencov

Pri požiari nemocnice zahynulo šesť novorodencov

DNES - 17:02Zahraničné

Šesť novorodencov zahynulo pri požiari nemocnice v indickej metropole Naí Dillí.

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

DNES - 7:49Zahraničné

Pilot britského Kráľovského letectva zahynul v sobotu pri havárii historického stíhacieho lietadla Supermarine Spitfire na východe Anglicka.

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

DNES - 6:29Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil sobotňajší ruský útok na hypermarket v ukrajinskom meste Charkov, pri ktorom zahynulo najmenej šesť osôb, ako "neprípustný".

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

DNES - 6:05Zahraničné

Najmenej 27 ľudí, väčšinou detí, zahynulo po tom, ako v zábavnom parku v západoindickom meste Rádžkot v štáte Gudžarát vypukol v sobotu mohutný požiar.

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

VČERA - 18:06Zahraničné

Izraelská vláda údajne má úmysel obnoviť rokovania zamerané na dosiahnutie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy.