• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
15°Bratislava

Kremeľ odsúdil rozhodnutie Francúzska zhabať vilu partnera Putinovej exmanželky

  • 17:15 18.04.2024
  • Moskva
Kremeľ odsúdil rozhodnutie Francúzska zhabať vilu partnera Putinovej exmanželky

Kremeľ vo štvrtok odsúdil rozhodnutie francúzskych úradov skonfiškovať vilu, ktorá patrí súčasnému partnerovi exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Akýkoľvek zásah do súkromného majetku je už od začiatku nezákonný,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Francúzske orgány podkopávajú základy svojho právneho systému. Už sme to povedali mnohokrát,“ dodal.

Ako v stredu informoval denník Le Monde, rozhodnutie o zhabaní vily patriacej ruskému obchodníkovi Arturovi Očeretnému bolo prijaté ešte v decembri 2023 po podnete protikorupčnej organizácie Transparency International, ktorá žiadala overenie pôvodu finančných prostriedkov použitých pri zakúpení tejto nehnuteľnosti.

Vilu prezývanú Suzanna v štýle Art Deco kúpil súčasný manžel Ľudmily Putinovej v roku 2013, keď ona a ruský prezident Vladimir Putin oznámili svoj rozvod. Putinovej druhé manželstvo nebolo oficiálne oznámené. Podľa medializovaných informácií sa však za podnikateľa Očeretného vydala v roku 2015.

Vila sa nachádza na pobreží Biskajského zálivu v lokalite Anglet neďaleko letoviska Biarritz. Očeretnyj ju kúpil za 5,4 milióna eur, pričom jej následné renovácie sú odhadované na ďalších 3,5 milióna eur. Vila s pozemkom zaberá 5000 metrov štvorcových.

Francúzske vyšetrujúce orgány tvrdia, že nemajú k dispozícii žiadne doklady, ktoré by vysvetľovali, ako sa Očeretnyj mohol stať vlastníkom nehnuteľnosti takej kvality a mať ešte aj dostatok financií na jej nákladnú renováciu a zariadenie. Na základe podozrenia z prania špinavých peňazí francúzska justícia túto nehnuteľnosť vzala pod svoju kontrolu. V prípade však dosiaľ úrady nikoho neobvinili.

V Európe boli od vtedy, ako Moskva vo februári 2022 napadla Ukrajinu, zmrazené či skonfiškované - v súlade s uvalenými sankciami - ruské majetky v hodnote miliárd eur. Kremeľ na takéto konfiškácie, ako aj snahy Európy využiť zhabané prostriedky na vyzbrojenie Ukrajiny reagoval s hnevom, pričom ich označil za „bezprecedentné porušenie“ medzinárodného práva.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.