• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
19°Bratislava

V dvoch mestách varujú pred medveďmi, šelmu spozorovali blízko sídliska

  • 15:06 18.04.2024
  • Banská Bystrica/Zvolen
V dvoch mestách varujú pred medveďmi, šelmu spozorovali blízko sídliska

Obyvatelia by mali byť obozretní.

Dve okresné mestá na strednom Slovensku upozorňujú na výskyt medveďa v blízkosti obývaných oblastí. Medveďa zaznamenali v oblasti sídliska Zlatý Potok vo Zvolene aj v Banskej Bystrici v mestskej časti Majer.

Zvolenská mestská samospráva prostredníctvom sociálnych sietí vyzvala obyvateľov k zvýšenej opatrnosti. Stopy medveďa boli nájdené dokonca v blízkosti základnej školy, čo vyvoláva obavy o bezpečnosť. Situáciu s medveďmi v Banskej Bystrici verejne kritizoval Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

"Mestská polícia Zvolen, štátna polícia, zásahový tím pre medveďa hnedého a poľovné združenie monitorujú lokalitu nad konečnou zastávkou MHD v smere na Bakovu jamu,“ informuje mesto a dodáva, že im pomáha termovízia a dron. „Obyvateľov prosíme, aby boli obozretní najmä v skorých ranných a neskorých večerných hodinách, aby pri prípadnom venčení psov nezachádzali ďaleko a nepúšťali ich navoľno,“ dodáva.

Jedna z obyvateliek lokality na sociálnej sieti uviedla, že dúfa, že sa situácia čo najskôr vyrieši. "Bývame presne tam a začína to byť nebezpečné. Stopy sú na kopci a boli aj na ihrisku základnej školy. Takže medveď sa prechádza po Zlatom Potoku," vysvetlila.

Foto: facebook.com/zvolen.mesto

Situácia s medveďmi je vážna aj v Banskej Bystrici

Medveď bol pozorovaný aj v Banskej Bystrici. Na výskyt medveďa v mestskej časti Majer upozornil na sociálnej sieti Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

"Pred 2 rokmi som varoval vládu, parlament aj verejnosť, že evidujeme obrovský tlak a napätie v spoločnosti, ktorú táto téma polarizuje. Nie demagógia, nie strašenie, reálny život. Ako župa sme s tým robiť nemohli nič, ale podarilo sa nám iniciovať parlamentný výbor, ktorý vtedy prijal aj nejaké rozumné požiadavky na vládne rezorty," napísal Lunter.

"Nikdy som nerozumel, na čo potrebujeme na medvede ústavný zákon," dodal a návrh KDH, ktorý si včera osvojila vláda a bude ho teraz posudzovať parlament, považuje za racionálny. "Snáď umožní aj rozumné zásahy tam, kde to je urgentné," vyhlásil.

Podľa Luntera je potrebné, aby sa stretla skupina zainteresovaných ľudí, vrátane ochranárov, lesníkov, poľovníkov a predstaviteľov samospráv, ktorí by sa spoločne dohodli, ako spočítať medveďov a ako určiť, koľko ich chceme mať.

Predvčerom večer som bol behať len chvíľu a len kúsok od tohto miesta Niekto si povie 'veď to je u nás bežné už...

Uverejnil používateľ Ondrej Lunter Streda 17. apríla 2024
Zdroj: Info.sk, facebook.com/zvolen.mesto, facebook.com/ondrejlunter
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ varuje pred počasím v nedeľu

SHMÚ varuje pred počasím v nedeľu

DNES - 9:41Domáce

Výstrahy platia pre väčšinu územia Slovenska.

Politológ: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

Politológ: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

DNES - 8:57Domáce

Kandidujúce strany nevenujú vyššiu pozornosť kampani pred júnovými eurovoľbami aj preto, lebo ide už o tretie voľby za krátky čas a voliči sú unavení.

Kresťania si pripomínajú slávnosť Najsvätejšej Trojice

Kresťania si pripomínajú slávnosť Najsvätejšej Trojice

DNES - 7:33Domáce

Týždeň po slávnosti Zoslania Ducha Svätého slávia katolíci, evanjelici i ďalší kresťania slávnosť Najsvätejšej Trojice, ktorá je jedným zo základov viery.

Výpadky v lekárňach: Tieto lieky je problém zohnať

Výpadky v lekárňach: Tieto lieky je problém zohnať

VČERA - 19:08Domáce

ŠÚKL naďalej eviduje výpadky pri viacerých druhoch liekov.

Osamelosť je jedným z hlavných dôvodov častých telefonátov deti a mladých na Linku detskej istoty

Osamelosť je jedným z hlavných dôvodov častých telefonátov deti a mladých na Linku detskej istoty

VČERA - 17:34Domáce

Osamelosť je jedným z hlavných dôvodov častých telefonátov a aj témou, s ktorou sa deti a mladí ľudia opakovane na psychológov Linky detskej istoty obracajú.