Čaputová poďakovala Dudovi za konštruktívnu spoluprácu počas náročného obdobia
- 12:47 16.04.2024
- Varšava

Slovenská republika a Poľsko majú kus spoločnej histórie, ktorá obe krajiny učí, aby pamätali na princípy a hodnoty a potrebu ich chrániť.
Ak tak nebudú robiť, môžu ohroziť svoju budúcnosť. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok počas stretnutia so svojím poľským kolegom Andrzejom Dudom vo Varšave.
Poľsko je pre Slovensko kľúčovým partnerom z viacerých dôvodov, zdôraznila Čaputová. Varšave poďakovala najmä za to, že v náročnom období spolu s ďalšími partnermi chráni náš vzdušný priestor.
„Verím, že čoskoro, keď budú ku koncu tohto roka (na Slovensko) doručené stíhačky (F-16), budeme mať aj my vlastné spôsobilosti na ochranu vzdušného priestoru, ale v každom prípade, ako sa hovorí, v núdzi poznáš priateľa. Poľská republika patrí medzi krajiny, ktoré nám v tomto smere poskytli okamžite pomoc,“ povedala prezidentka.
Čaputová si myslí, že vzťahy medzi SR a Poľskom obstáli veľmi dobre aj napriek náročnému obdobiu a krízam v uplynulých rokoch. Pripomenula, že Varšava a Bratislava si tento rok pripomínajú viaceré výročia - 25 rokov od vstupu Poľska do Severoatlantickej aliancie a 20. výročia členstva v SR v NATO. Obe krajiny sú 20 rokov v EÚ a zároveň je to 80 rokov od varšavského povstania a Slovenského národného povstania.
Prezidentka SR verí, že aj slovenská vláda a nový prezident Peter Pellegrini, ktorý sa ujme svojej funkcie po 15. júni, budú pokračovať v dobrej, blízkej a konštruktívnej spolupráci s Poľskom.
Poľský prezident poďakoval Čaputovej za päť rokov spolupráce i aktívnu účasť v regionálnych zoskupeniach. Vyzdvihol, že Poľsko bolo jednou z prvých krajín, kam cestovala po zvolení, a že Varšavu navštívila ešte pred odchodom z funkcie. Ocenil to ako znak záujmu o Poľsko nielen ako suseda, ale aj priateľa.
Duda pri tejto príležitosti odovzdal Čaputovej najvyššie poľské štátne vyznamenanie Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Poľskom.
Prezidenti hovorili aj o podpore Ukrajiny. „Udržanie jednoty v rámci Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie v týchto náročných časoch je mimoriadne dôležité,“ povedala Čaputová. „Som veľmi rada, že vláda sa rozhodla venovať veľkú pozornosť, aj pokiaľ ide o infraštruktúrne projekty a obnovu Ukrajiny. Dôkazom toho je spoločné zasadnutie vlád SR a Ukrajiny,“ dodala.
Duda konštatoval, že Slovensko v oblasti podpory Ukrajiny realizuje dané záväzky, a podľa vlastných slov nepochybuje, že politika SR ako súčasti EÚ a NATO bude v tejto oblasti stabilná. Poznamenal, že v uplynulých mesiacoch bolo počuť zo slovenskej politickej scény rôzne vyjadrenia, tie však pripísal predvolebnej kampani a jej „špecifickej, oveľa ostrejšej rétorike“.
„Myslím si, že môžeme v najbližších mesiacoch predpokladať určité upokojenie politického jazyka, pretože také sú pravidlá politiky v demokratických krajinách,“ povedal poľský prezident. Vyjadril zároveň nádej, že spolupráca s novým slovenským partnerom bude prebiehať veľmi dobre, Pellegriniho označil za skúseného politika.

Na pápežovom pohrebe sa očakáva 200.000 ľudí vrátane sto delegácií
Pohrebu sa zúčastnia aj viacerí svetoví lídri.

Konkláve sa nezúčastnia dvaja kardináli s volebným právom
Právo voliť a byť volení majú všetci kardináli mladší ako 80 rokov.

Putin mal ponúknuť zastavenie bojov na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

Zelenskyj pripustil priame rokovania s Moskvou
Prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

Moskvu navštívi vyslanec z USA
Osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff by mal ešte tento týždeň pricestovať do Moskvy, informovali ruské štátne médiá s odvolaním sa na poradcu ruského prezidenta Jurija Ušakova.