• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
19°Bratislava

Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

  • 12:38 16.04.2024
  • Kodaň
Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia, informuje agentúra Reuters.

Požiar vypukol ráno o 7.30 h pod medenou strechou budovy, cituje jedného z pracovníkov zásahových služieb agentúra AFP. Ani niekoľko hodín po začiatku sa však oheň podľa agentúry DPA nepodarilo dostať pod kontrolu. Dánske médiá pritom uvádzajú, že na miesto bolo vyslaných asi 120 hasičov a 60 príslušníkov ozbrojených síl.

Je to medená strecha a je prakticky nemožné dostať sa pod ňu. Oheň má tak veľa času, aby naberal na intenzite,“ uviedol pre agentúru Ritzau riaditeľ kodanského hasičského oddelenia Jakob Vedsted Andersen. Dodal, že oheň sa už rozšíril aj do nižších častí budovy.

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom. V budove sa totiž nachádza veľká zbierka umenia, ktorá zahŕňa i nadrozmerný obraz s názvom Z kodanskej burzy namaľovaný v 19. storočí dánskym maliarom Pederom Severinom Kröyerom. Z budovy pritom šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.

Dánsky minister kultúry Jakob Engel-Schmidt uviedol, že je dojemné, koľkí ľudia pomáhali pri záchrane umenia z horiacej budovy. Jeden muž údajne zoskočil z bicykla na ceste do práce, aby pomohol, píše agentúra AP. Engel-Schmidt zároveň poukázal na to, že v „plameňoch sa ocitlo 400 rokov dánskeho kultúrneho dedičstva“.

Desivé zábery z Börsenu. Je to tak smutné.... Náš vlastný Notre-Dame moment,“ uviedol dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen, pričom odkazoval na požiar parížskej katedrály Notre-Dame spred piatich rokov.

Polícia uzavrela niekoľko ulíc a okolie budovy, pričom požiadala vodičov, aby sa vyhli jazde v tejto časti mesta. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Budova prechádzala rekonštrukciou a je zakrytá lešením. Podľa tlačovej agentúry DPA bolo cieľom rekonštrukcie napraviť architektonické zmeny budovy z 19. storočia a obnoviť pôvodný vzhľad fasády zo 17. storočia.

Historická budova je známa ako Börsen a 56 metrová veža, ktorá sa zrútila, mala tvar prepletených chvostov štyroch drakov. Ide o jednu z najznámejších stavebných pamiatok Kodane. Leží na ostrove Slotsholmen priamo v centre neďaleko parlamentu Christiansborg. Dokončili ju v roku 1625 a patrí medzi najstaršie budovy dánskeho hlavného mesta.

V budove postavenej v holandskom renesančnom štýle burza nesídli od roku 1974. Objekt však slúži ako sídlo Dánskej obchodnej komory a je pamiatkovo chránený.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

DNES - 7:49Zahraničné

Pilot britského Kráľovského letectva zahynul v sobotu pri havárii historického stíhacieho lietadla Supermarine Spitfire na východe Anglicka.

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

DNES - 6:29Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil sobotňajší ruský útok na hypermarket v ukrajinskom meste Charkov, pri ktorom zahynulo najmenej šesť osôb, ako "neprípustný".

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

DNES - 6:05Zahraničné

Najmenej 27 ľudí, väčšinou detí, zahynulo po tom, ako v zábavnom parku v západoindickom meste Rádžkot v štáte Gudžarát vypukol v sobotu mohutný požiar.

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

VČERA - 18:06Zahraničné

Izraelská vláda údajne má úmysel obnoviť rokovania zamerané na dosiahnutie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy.

Zelenskyj: Prímerie s Ruskom teraz nemá zmysel, Moskva by ho zneužila

Zelenskyj: Prímerie s Ruskom teraz nemá zmysel, Moskva by ho zneužila

VČERA - 16:45Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po prvý raz poskytol rozhovor stredoázijským médiám, pričom s nimi hovoril po rusky.