Školy si budú môcť overiť, či boli deti počas ospravedlnených hodín naozaj choré. Ministerstvo školstva chystá zmenu.
Školy si budú môcť overiť u pediatrov, či bolo dieťa skutočne choré po ospravedlnení od rodiča. Informuje o tom portál tvnoviny.sk, podľa ktorého ministerstvo školstva týmto krokom reaguje na stúpajúci trend absencií žiakov v školách.
Z prieskumu inšpekcie vyplýva, že deti v uplynulom roku chýbali v škole v priemere 3,5 týždňa. Rodičia pritom neraz využívajú možnosť ospravedlniť dieťa až na päť po sebe idúcich dní.
„Ak bude mať dieťa päťdňovú ospravedlnenku od rodiča opakovane, škola si u pediatra overí, či bolo naozaj choré,“ informuje portál, podľa ktorého sa dosiaľ v zákone neuvádzalo, ako často môže rodič využiť tento prostriedok.
Limit pre ospravedlnenia od rodiča by sa nemal zavádzať ani v budúcnosti, opakované absencie sa len budú spätne kontrolovať.
Podľa ministra školstva Tomáša Druckera návrh prerokuje parlament už na najbližšej schôdzi. Za iniciatívu ministerstva sa postavila aj šéfka Združenia základných škol Slovenska Eva Horníková, podľa ktorej akákoľvek regulácia bude prospešná.






