• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Kuleba: Stovky Ukrajincov už požiadali o náhradu škody na majetku

  • 5:47 03.04.2024
  • Haag
Kuleba: Stovky Ukrajincov už požiadali o náhradu škody na majetku

Stovky Ukrajincov požiadali o náhradu škody na majetku spôsobenej ruskou inváziou prostredníctvom nového mechanizmu spusteného v utorok, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Úrady údajne očakávajú až desať miliónov žiadostí.

Register škôd pre Ukrajinu oficiálne spustili v Haagu počas konferencie o stíhaní vojnových zločinov na Ukrajine, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia Európskej komisie, Ukrajiny, západných spojencov, Medzinárodného trestného súdu a európskej justičnej agentúry Eurojust.

Na záver konferencie Kuleba uviedol, že do registra už boli predložené stovky žiadostí. „Je to znak toho, aký vysoký je dopyt, ale aj znak toho, akí sú ľudia smädní po spravodlivosti,“ povedal ukrajinský minister.

Register sa spočiatku zameria na škody na nehnuteľnostiach. V tejto kategórii sa očakáva 300.000 až 600.000 nárokov.

Neskôr budú môcť obete podávať podnety aj v iných kategóriách, napríklad „smrť blízkeho príbuzného, zranenia, mučenie, sexuálne násilie alebo nedobrovoľné vysídlenie“.

Okrem toho budú môcť spoločnosti a ukrajinský štát podávať žiadosti o náhradu škody na kritickej infraštruktúre a za obchodné straty spôsobené vojnou.

Podľa internetovej stránky registra sa očakáva podanie „šesť až osem, prípadne až desať miliónov žiadostí“.

Vo vyhlásení na záver konferencie skupina 44 západných štátov uviedla, že Rusko musí zaplatiť za vojnové škody, malo by byť stíhané za agresívnu vojnu a zodpovedať sa za svoje činy.

Účastníci uviedli, že sú odhodlaní pracovať „na zriadení osobitného tribunálu“ na vyšetrovanie a stíhanie ruských zločinov. Podľa pripravovaných plánov je možné, že na vyplatenie odškodnenia sa použijú skonfiškované ruské finančné prostriedky.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

Putinom uznávaný šéf ukrajinského parlamentu odporúča Rusom čítať vlastnú ústavu

DNES - 5:12Zahraničné

Ruslan Stefančuk odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za „jedinú legitímnu moc na Ukrajine“.

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.