• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Borrell a Sánchez odsúdili izraelský útok na humanitárnych pracovníkov

  • 12:38 02.04.2024
  • Brusel
Borrell a Sánchez odsúdili izraelský útok na humanitárnych pracovníkov

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell odsúdil v utorok útok Izraela v Pásme Gazy, pri ktorom zahynuli siedmi humanitárni pracovníci, a žiada jeho prešetrenie. Zhrozenie nad úmrtím humanitárnych pracovníkov vyjadril i španielsky premiér Pedro Sánchez.

Odsudzujem tento útok a vyzývam na jeho vyšetrenie. Napriek všetkým výzvam na ochranu civilistov a humanitárnych pracovníkov sme svedkami ďalších nevinných obetí,“ napísal Borrell na sociálnej sieti X.

Sánchez uviedol, že je „zhrozený“ zo smrti siedmich pracovníkov neziskovej organizácie World Central Kitchen (WCK). Zároveň vyjadril sústrasť zakladateľovi WCK šéfkuchárovi Josému Andrésovi a jeho tímu. „Vaša solidarita, altruizmus a záväzok voči tým, ktorí to najviac potrebujú, nás napĺňa hrdosťou. Španielska vláda je s vami,“ napísal Sánchez na X.

Andrés sa narodil v Španielsku, no v súčasnosti je naturalizovaným občanom Spojených štátov. „Som zronený a smútim s pozostalými a priateľmi a celou našou rodinou WCK. Sú to ľudia, anjeli, po boku ktorých som slúžil na Ukrajine, v Gaze, v Turecku, na Bahamách, v Indonézii,“ reagoval Andrés. Zdôraznil, že izraelská vláda musí zastaviť takéto bezhlavé zabíjanie.

Útok, avšak bez označenia vinníka, odsúdil aj Peking. „Čína je proti všetkých činom, ktoré ubližujú civilistom, poškodzujú civilné objekty a porušujú medzinárodné právo,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.

WCK v utorok potvrdila úmrtie svojich siedmich pracovníkov pri leteckom útoku Izraela a dodala, že išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného kráľovstva, jedného pracovníka s dvojakým občianstvom Kanady a USA a Palestínčana.

Táto nezisková organizácia sa podieľa na doručovaní potravinovej pomoci do palestínskeho Pásma Gazy na lodiach z Cypru a na výstavbe dočasného móla pri pobreží mesta Gaza, kde je možné takýto náklad vyložiť.

Útok už odsúdil aj Biely dom, ktorý taktiež požaduje jeho prešetrenie.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.