• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

PS: Zmeny v novele zákona o verejnom obstarávaní vytvárajú priestor na korupciu

  • 15:57 28.03.2024
  • Bratislava
PS: Zmeny v novele zákona o verejnom obstarávaní vytvárajú priestor na korupciu

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus.

Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

Obmedzenie právomocí ÚVO, odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu, dosadenie podpredsedu menovaného vládou, zvyšovanie finančných limitov, na ktoré sa zákon o VO nevzťahuje, či znižovanie sadzieb pokút. To je nebezpečný kokteil zmien z dielne ministrov Rašiho a Ráža. A k tomu všetkému množstvo amatérskych chýb,“ uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR za PS Ján Hargaš.

PS poukázalo na to, že využívať štátny obstarávací systém bude možné len od 8.00 do 18.00 h, a to aj napriek pripomienkam k novele. „Je to, samozrejme, nezmysel, na ktorý sme upozornili, čo len dokazuje nezáujem ministra Rašiho o odbornú diskusiu,“ dodal Hargaš.

Odborník na verejné obstarávanie v PS Pavol Krajči upozornil aj na skokové zvýšenie limitu pre zákazky na tovary, služby aj práce. „Do 50.000 eur ich už nebude nutné obstarávať, postačí si nájsť firmu a priamo jej zákazku zadať. Ide o 5-násobné zvýšenie oproti súčasnému stavu,“ priblížil.

Transparentnosť sa podľa neho vytráca aj zavedením pojmu základný bezpečnostný záujem. „Vláda označí nejakú situáciu za nebezpečnú a nakúpi čokoľvek na jej odstránenie bez dodržiavania akýchkoľvek pravidiel verejného obstarávania,“ uzavrel Krajči.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Richard Raši (Hlas-SD), ktorého rezort návrh pripravil, sa neobáva prípadného zneužívania voľnejších pravidiel. Primátori a starostovia patria podľa neho k najkontrolovanejším osobám, či už prostredníctvom zverejňovania zmlúv, objednávok a faktúr, obecného kontrolóra, Najvyššieho kontrolného úradu SR, občanov alebo mnohých neziskových organizácií.

My pozeráme na primátorov, starostov a tých, ktorí budú obstarávať s prezumpciou neviny. Nedávame zákon preto, lebo si myslíme, že každý ho bude zneužívať,“ zdôraznil Raši v stredu (27. 3.) po rokovaní kabinetu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zhotoviteľa kysuckej D3 začne NDS obstarávať v máji

Zhotoviteľa kysuckej D3 začne NDS obstarávať v máji

DNES - 18:03Ekonomické

Zhotoviteľa prvého z troch chýbajúcich úsekov kysuckej diaľnice D3 začne Národná diaľničná spoločnosť (NDS) hľadať na budúci mesiac.

Premiér: Splnili sme sľub o plnohodnotnom 13. dôchodku

Premiér: Splnili sme sľub o plnohodnotnom 13. dôchodku

DNES - 17:22Ekonomické

Poslanci schválením novely zákona o sociálnom poistení splnili "jasný sľub" strán vládnej koalície, že dôchodcovia dostanú plnohodnotný 13. dôchodok.

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 654 miliónov eur

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 654 miliónov eur

DNES - 16:09Ekonomické

Slovensku sa vo štvrtok podarilo predať štátne dlhopisy v celkovej hodnote 654 miliónov eur.

Erik Tomáš: Dôchodcovia dostanú tento rok 13. dôchodok

Erik Tomáš: Dôchodcovia dostanú tento rok 13. dôchodok

DNES - 13:27Ekonomické

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou.