• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
18°Bratislava

Kofeín ovplyvňuje riziko autizmu, varujú vedci

  • 8:56 29.03.2024
  • Svet
Kofeín ovplyvňuje riziko autizmu, varujú vedci

Káva môže mať vplyv na rozvoj autizmu u detí.

Vedci varujú ženy pred nadmerným pitím kávy počas tehotenstva po tom, čo zistili, že kofeín môže zvýšiť riziko autizmu u detí. Vedci sa domnievajú, že príčinou sú zmeny vo fungovaní mozgu v maternici, ktoré spôsobujú zlú komunikáciu medzi nervovými bunkami, čo vedie k príznakom autizmu.

U hlodavcov, ktorým sa podávalo porovnateľné množstvo kofeínu, aké priemerne prijímajú tehotné ženy, sa objavili niektoré charakteristické znaky autizmu. Mláďatá, ktoré okrem toho prijímali aj stravu bohatú na tuk, mali ešte vyššie riziko príznakov autizmu. Viaceré iné štúdie ukázali, že tehotné ženy, ktoré pijú kofeín, častejšie rodia menšie deti.

Tehotné ženy by nemali vypiť viac ako dve šálky kávy denne

Hoci nie je presne známe, koľko tehotných žien prijíma kofeín, odborníci odporúčajú, aby nekonzumovali viac ako 200 mg/deň, čo sú približne dve šálky kávy. V štúdii publikovanej v akademickom žurnále Ecotoxicology and Environmental Safety sa však uvádza, že priemerná tehotná žena vypije 200 mg/deň až 500 mg/deň, teda dve až štyri šálky.

V štúdii vedci potkany rozdelili do dvoch skupín - jedna bola vystavená pôsobeniu kofeínu zodpovedajúcemu šálke a pol a druhá skupina dostávala placebo. Uskutočnili sa behaviorálne testy na identifikáciu správania podobného autizmu vrátane testov sociálnej interakcie a pamäťových úloh. Vykonali aj fyziologické testy na určenie zloženia mikrobiómu a aktivity mozgu.

Potkany vystavené kofeínu v maternici mali po narodení vyššiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať príznaky autizmu, ako napríklad sociálnu dysfunkciu a slabé priestorové uvažovanie.

Riziko autizmu zvyšuje aj tučná strava

Predpokladá sa, že kofeín narúša vývoj, zatiaľ čo strava s vysokým obsahom tuku zvyšuje zápal a nerovnováhu črevných baktérií, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa prejavia príznaky autizmu.

Po narodení boli mláďatá rozdelené do skupín na základe ich stravy, pričom niektoré dostávali štandardnú stravu a iné stravu s vysokým obsahom tuku. Toto rozdelenie umožnilo výskumníkom preskúmať, ako prenatálne vystavenie kofeínu a postnatálne stravovacie návyky spoločne ovplyvňujú pravdepodobnosť výskytu správania pripomínajúceho autizmus.

Kofeín je stimulant, ktorý môže zvýšiť krvný tlak. V mozgu plodu môže kofeín narušiť normálny vývoj nervových obvodov a neurotransmiterových systémov, ktoré sú kľúčové pre rôzne kognitívne a behaviorálne funkcie.

Aj minimálny príjem kofeínu počas tehotenstva môže narušiť spánok a pohybové vzorce dieťaťa v neskorších štádiách tehotenstva. Autor štúdie Dan Xu uviedol:

"Zistili sme, že samce potkanov vystavené nepriaznivému prenatálnemu prostrediu vykazovali autistické správanie, ale samce aj samice potkanov vykazovali typické autistické správanie po tom, ako boli po narodení kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov. To naznačuje, že pozornosť by sa mala venovať aj potomkom ženského pohlavia vystaveným nepriaznivému prenatálnemu prostrediu.“

Zmena črevného mikrobiómu bola spojená s procesom, pri ktorom sa zmenilo fungovanie špecifickej imunitnej bunky, čo viedlo k vyšším hladinám zlúčeniny, ktorá je dobre známa svojimi vlastnosťami spôsobujúcimi zápaly v tele. Táto zápalová zlúčenina sa môže dostať do mozgu a poškodiť dôležité spojenia medzi mozgovými bunkami.

Výskumníci uviedli: "Tieto zistenia naznačujú, že črevná mikroflóra môže byť potenciálnym cieľom prevencie a liečby porúch autizmu v budúcnosti." Účinky boli najvýraznejšie u potkaních samcov, čo naznačuje, že podobný rozdiel by sa mohol prejaviť aj u ľudských detí.

Zdroj: Info.sk, TM, psypost.org, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

9:07 08.04.2024Zdravie

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

21:44 06.04.2024Zdravie

Vedci objavili mikroskopické kúsky plastu u viac ako 50 % pacientov s upchatými cievami.

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

Črty tváre ovplyvňuje strava matky počas tehotenstva: Táto zložka má za následok veľký nos

7:21 05.04.2024Zdravie

Vaše črty tváre môžu byť ovplyvnené tým, čo vaša matka jedla počas tehotenstva, tvrdí štúdia.

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

Fajčenie e-cigariet zvyšuje riziko zlyhania srdca

20:44 03.04.2024Zdravie

Lekárske štúdie postupne odhaľujú zdravotné následky čoraz populárnejších elektronických cigariet.