Biden: NATO je vďaka prijatiu Švédska silnejšie než kedykoľvek predtým
- 20:41 07.03.2024
- Washington

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že NATO je po prijatí Švédska silnejšie než kedykoľvek predtým.
Vyjadril sa tak bezprostredne po oznámení, že sa táto severská krajina vo štvrtok stala 32. členom Severoatlantickej aliancie, informuje podľa správy agentúry AFP.
„Keď začal Putin svoju brutálnu agresívnu vojnu proti obyvateľstvu Ukrajiny, myslel si, že môže oslabiť Európu a rozdeliť NATO... Po dnešnom prijatí Švédska je však NATO jednotnejšie, odhodlanejšie a dynamickejšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedol Biden.
Švédsko sa vo štvrtok oficiálne stalo 32. členským štátom Severoatlantickej aliancie po tom, ako americký minister zahraničných vecí Antony Blinken prevzal od švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona potrebné dokumenty o pristúpení k Aliancii.
Švédsko zažiadalo o vstup do NATO ešte predvlani, a to spoločne s Fínskom. Severské krajiny, ktoré boli dovtedy neutrálne, sa pre takýto krok rozhodli po vypuknutí ruskej invázii na Ukrajinu. Fínsko vstúpilo do Aliancie už vlani na jar, no Švédsko muselo dlho čakať na schválenie svojho členstva Tureckom a Maďarskom.
Blinken označil vstup Švédska za „historický okamih“, ako pre túto škandinávsku krajinu, tak aj pre celú Alianciu a transatlantické vzťahy. Nazval ho tiež „strategickým debaklom“ ruského prezidenta Vladimira Putina.
O vstupe Švédska do NATO hovoril vo štvrtok ako o historickom dni aj generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že sa tým zvýši bezpečnosť Spojených štátov a ich spojencov.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.