• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
12°Bratislava

Blanár pred Lavrovom apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní

  • 19:58 02.03.2024
  • Bratislava
Blanár pred Lavrovom apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) počas stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v tureckej Antalyi apeloval na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov.

Zdôraznil mu tiež, že to, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať. Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Blanár sa s Lavrovom stretol na žiadosť ruskej strany.

Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie kríz a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ povedal Blanár po schôdzke. Šéfovi ruskej diplomacie tlmočil aj postoj vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie.

Informoval som ho tiež o pozícii vlády SR postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Ruskému ministrovi tiež zdôraznil, že „to, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať“. Blanár dodal, že SR je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. „Musia sa hľadať také riešenia, ktoré budú garantovať bezpečnosť a mier,“ doplnil. Lavrova zároveň ubezpečil, že Slovensko nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

Minister zahraničných vecí sa zúčastnil na treťom ročníku diplomatického fóra v tureckej Antalyi, organizovaného pod záštitou prezidenta Tureckej republiky Recepa Tayyipa Erdogana. Na platforme s cieľom hľadania mierových riešení sa zúčastnilo viac ako 20 najvyšších predstaviteľov štátov a vlád, vyše 60 ministrov zahraničných vecí a dve desiatky predstaviteľov medzinárodných organizácií.

Blanár sa okrem iných rokovaní stretol v závere pracovnej cesty aj s ministrom zahraničných vecí Palestínskeho štátu Rijádom al-Malkím. Podľa Blanára je potrebné dohodnúť prímerie a obnoviť mierový proces.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) o stretnutí Blanára s Lavrovom vedel a Blanárovi ho aj odporúčal. Stretnutie je podľa neho príkladom vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politiky. Pripomenul totiž aj nedávne stretnutie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) s ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagone.

Stretnutie kritizovala opozícia. PS to považuje za zvrat dlhodobého zahraničnopolitického smerovania SR a krok proti politike EÚ. SaS to označila za nepriateľské gesto voči našim spojencom. KDH zaujíma, či Blanár ruskému ministrovi povedal to, čo hovorí doma, teda slová o podpore Ukrajiny.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

Na R7 začalo horieť auto, treba tam počítať s dopravným obmedzením

DNES - 16:32Domáce

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením.

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Gröhling: Zákon k situácii s medveďmi je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

DNES - 16:15Domáce

Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy.

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

Počas noci sa na celom území Slovenska môže vyskytnúť prízemný mráz

DNES - 16:04Domáce

Na celom území Slovenska sa počas noci a v piatok (19. 4.) ráno môže vyskytnúť prízemný mráz.

Miriam Lexmann: Občania nesmú byť trestaní za voľbu vlády Fica odobraním eurofondov

Miriam Lexmann: Občania nesmú byť trestaní za voľbu vlády Fica odobraním eurofondov

DNES - 15:04Domáce

Politikárčenie s eurofondami a snaha trestať občanov Slovenska za zvolenie vlády Roberta Fica odobratím eurofondov sú nespravodlivé a KDH to odmieta.