• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Washington: Incident v Gaze s množstvom mŕtvych dokazuje potrebu prímeria

  • 6:11 01.03.2024
  • Washington/Istanbul
Washington: Incident v Gaze s množstvom mŕtvych dokazuje potrebu prímeria

Americký prezident Joe Biden naliehal vo štvrtok na rýchle uzavretie dohody o prímerí.

Dôvodom bol incident v Pásme Gazy, pri ktorom počas rozdávania humanitárnej pomoci Palestínčanom prišlo o život viac než 100 ľudí. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Biden vo štvrtok telefonicky hovoril s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a katarským emírom Tamím ibn Hamadom Ál Sáním, uviedol Biely dom. Dodal, že všetci lídri vyjadrili ľútosť nad obeťami na životoch z radov civilného obyvateľstva a štvrtkové udalosti označili za „tragický a znepokojivý incident“.

Katar, Egypt a USA sa v súčasnosti zapájajú do jednaní o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, pričom poukázali na to, že incident len zdôrazňuje naliehavú potrebu čo najskoršieho uzatvorenia rokovaní a rozšírenia humanitárnej pomoci prúdiacej do Pásma Gazy, uviedol Biely dom.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze ovládané hnutím Hamas obvinilo izraelskú armádu (IDF) zo zastrelenia 104 osôb a zranenia 760 ďalších ľudí.

Izraelská armáda tvrdí, že civilné obyvateľstvo zaútočilo na nákladné automobily s humanitárnou pomocou, dav údajne ušliapal niekoľko desiatok ľudí. IDF prípad údajne ďalej vyšetruje.

Spojené štáty požiadali Izrael o podanie vysvetlenia a zaistenie bezpečného odovzdania humanitárnej pomoci. „Od dnešného skorého rána sme v kontakte s izraelskou vládou a sme oboznámení s tým, že prebieha vyšetrovanie. Budeme ho pozorne sledovať a naliehať na poskytnutie odpovedí,“ vyhlásil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.

Turecko na incident reagovalo obvinením Izraela z „ďalšieho zločinu proti ľudskosti“. „Izrael si medzi zločiny pripísal ďalší zločin proti ľudskosti,“ vyhlásilo turecké ministerstvo zahraničných vecí. Tento incident je „ďalším dôkazom, že sa (Izrael) pokúša vedome a kolektívne zničiť Palestínčanov,“ dodáva ministerstvo.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.