• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
21°Bratislava

Nové pravidlá pri vodičských preukazoch: Skúšky by mali prebiehať aj na snehu

  • 17:50 28.02.2024
  • Brusel/Štrasburg
Nové pravidlá pri vodičských preukazoch: Skúšky by mali prebiehať aj na snehu

Europoslanci odobrili aktualizáciu pravidiel o vodičských preukazoch v EÚ.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili aktualizáciu pravidiel o vodičských preukazoch v Európskej únii. Informuje o tom spravodajca TASR.

V správe EP sa uvádza, že každý rok na cestách krajín EÚ vyhasne viac ako 20.000 životov. Poslanci preto podporili reformu pravidiel EÚ týkajúcich sa vodičských preukazov s cieľom zaistiť, aby prispievali k bezpečnosti cestnej premávky a tiež zelenej a digitálnej transformácii EÚ. Za návrh zahlasovalo 339 poslancov, 240 bolo proti a 37 sa hlasovania zdržalo.

Poslanci chcú, aby boli vodiči lepšie pripravení na skutočné situácie a aby si uvedomovali riziká, najmä pokiaľ ide o zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako sú chodci, deti, cyklisti a používatelia elektronických kolobežiek.

Povinná jazda na snehu a klzkých podmienkach

Po novom by súčasťou skúšok na získanie vodičského preukazu mali byť jazda v snehu a klzkých podmienkach, bezpečné používanie telefónu počas jazdy, mŕtve uhly pri šoférovaní, asistenčné systémy vodiča a bezpečné otváranie dverí vozidla.

Podľa zákonodarcov by mali byť vodičské preukazy platné najmenej 15 rokov pre motocykle a osobné automobily a päť rokov pre nákladné vozidlá a autobusy. Europoslanci nepodporili skracovanie platnosti vodičských preukazov pre starších ľudí, ako to navrhla Európska komisia.

Poslanci súhlasia s tým, aby vodiči posudzovali vlastnú spôsobilosť viesť motorové vozidlo pri vydávaní a obnovovaní vodičského preukazu. Krajiny EÚ môžu rozhodnúť, či by sa sebahodnotenie malo nahradiť lekárskym vyšetrením zahŕňajúcim kontrolu zraku a kardiovaskulárneho systému vodiča.

Europarlament však žiada, aby sa národné vlády viac usilovali o zvyšovanie povedomia verejnosti o mentálnych a fyzických signáloch, ktoré môžu ohroziť vodičské spôsobilosti šoférov.

Skúšobné obdobie dvoch rokov

Aktualizované pravidlá hovoria, že neskúsení vodiči by mali prejsť skúšobným obdobím v trvaní najmenej dvoch rokov. Počas toho by podliehali určitým obmedzeniam, ako sú prísnejšie, resp. nulové, alkoholové limity počas jazdy a prísnejšie sankcie za nebezpečnú jazdu.

S cieľom zmierniť nedostatok profesionálnych vodičov v EÚ poslanci súhlasia, aby 18-ročné osoby mohli získať vodičský preukaz na vedenie nákladného vozidla alebo autobusu s najviac 16 cestujúcimi za predpokladu, že sú držiteľmi osvedčenia o odbornej spôsobilosti. Okrem toho by 17-roční ľudia mali mať nárok aj na vodičský preukaz pre osobné automobily alebo nákladné vozidlá, ak ich sprevádza skúsený vodič.

Poslanci súhlasia aj so zavedením digitálneho vodičského preukazu, ktorý by bol dostupný na mobilnom telefóne a ktorý by bol pri kontrole rovnocenný s fyzickým vodičským preukazom.

Ďalšie kroky v kontexte tohto návrhu prijme až nový europarlament, ktorý vzíde z eurovolieb stanovených na 6. až 9.júna.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

DNES - 17:49Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zastaviť vojnu na Ukrajine vyrokovaným prímerím, ktoré by uznalo súčasnú líniu bojov, uviedli v piatok pre tlačovú agentúru Reuters štyri nemenované ruské zdroje.

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

DNES - 17:04Zahraničné

Medzinárodný súdny dvor v piatok nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

DNES - 13:45Zahraničné

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby "nezastrašoval a nevyhrážal sa" sudcom Medzinárodného trestného súdu v Haagu.

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

DNES - 13:08Zahraničné

Herec a režisér pred týždňom na vlastnú žiadosť odišiel z pražskej nemocnice.

Orbán: Je nelogické myslieť si, že by Rusko napadlo Západ

Orbán: Je nelogické myslieť si, že by Rusko napadlo Západ

DNES - 10:15Zahraničné

Podľa Viktora Orbána sa pripravujeme na vstup do vojny.