• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

SaS: Odchod investora Bosch je prvou obeťou ničnerobenia ministerky Sakovej

  • 18:15 27.02.2024
  • Bratislava
SaS: Odchod investora Bosch je prvou obeťou ničnerobenia ministerky Sakovej

Investor Bosch, ktorý plánoval vytvoriť pri Prešove 4000 až 8000 pracovných miest pri výrobe elektromotorov do bicyklov, napokon od svojho zámeru ustúpil.

Bosch bol pre Slovensko "tutovkou", o ktorú SR však pripravil premiér Robert Fico (Smer-SD) svojou "orbánovskou" politikou a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) svojou nečinnosťou. Uviedla to opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na ohlásený odchod firmy Bosch zo Slovenska.

Investor Bosch oslovil Ministerstvo hospodárstva (MH) SR počas môjho pôsobenia s tým, že má záujem postaviť na východnom Slovensku závod na výrobu elektromotorov do bicyklov. O inej lokalite či krajine ani len neuvažoval. Tejto významnej investícii som sa venoval osobne, a to až na úroveň pracovných rokovaní. V príprave investície pokračoval rezort aj pod vedením ďalších dvoch ministrov a Slovensko bolo na ceste získať veľkého zamestnávateľa. Lenže čo sme my vytvorili, to Fico zničil,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Podľa Sulíkových slov sa teda nemožno čudovať, že investor si svoje rozhodnutie po voľbách napokon rozmyslel. „V krajine s pochybnou úrovňou demokracie, v susednom Maďarsku, už jednu prevádzku majú a keďže Slovensko sa pre výroky jeho čelných predstaviteľov nebezpečne približuje Orbánovej úrovni, je pochopiteľné, že nemecký investor od ďalšieho pokračovania prípravy investície radšej ustúpil,“ zdôraznil Sulík.

Podľa Sulíka Saková čaká len na uvoľnenú stoličku po Pellegrinim

K odchodu Boschu však podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu hospodárstva za SaS Karola Galeka pomohla nečinnosť ministerky hospodárstva Denisy Sakovej. O jej aktivitách na ministerstve nikto nič nevie, o ničom nerozhoduje. „Evidentne len čaká na to, či sa stane Peter Pellegrini (Hlas-SD) prezidentom a ona sa bude môcť presunúť na jeho stoličku do parlamentu,“ povedal Galek. Odchod investora Bosch zo Slovenska je podľa neho prvou obeťou jej nečinnosti.

Pri rokovaní s nemeckým investorom Bosch bol rezort hospodárstva pripravený urobiť zmeny v rokovacom tíme a pripravené boli i riešenia na výkup pozemkov pre obyvateľov obce Záborské v okrese Prešov na základe nových znaleckých posudkov. V utorok o tom informovalo MH SR, ktoré tak reagovalo na ohlásené ukončenie výroby eBike pohonov spoločnosti Bosch od marca 2024.

Sulík reagoval na Matovičove tvrdenia

Za zmarenie investície firmy Bosch na Slovensku je zodpovedný v prvom rade bývalý minister hospodárstva Richard Sulík. Ten ju mal ešte v roku 2022 napriek prísľubu mlčanlivosti prezradiť skôr, ako o nej nemecká spoločnosť definitívne rozhodla. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii v Národnej rade SR líder hnutia Slovensko Igor Matovič s tým, že ani súčasnej vláde Roberta Fica sa investíciu nepodarilo udržať.

Úvahy, že by som mal byť za odchod Boschu zodpovedný ja, sú úplne scestné. Jednak by Bosch tesne po mojom odchode nezamestnal pri Prešove 400 ľudí a po druhé by ich odchod ako reakcia na mňa netrval 18 mesiacov,“ reagoval na Matoviča Sulík. Východ Slovenska je podľa neho regiónom, ktorý takéto investície bytostne potrebuje.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

DNES - 12:45Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.