• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
21°Bratislava

Fiala po summite V4: Hovorili sme o Ukrajine, nebola to ľahká diskusia

  • 17:48 27.02.2024
  • Praha
Fiala po summite V4: Hovorili sme o Ukrajine, nebola to ľahká diskusia

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v utorok na summite v Prahe zhodli, že ruská agresia proti Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a Ukrajina potrebuje pomoc, do ktorej sa majú naďalej zapájať všetky štyri krajiny. Rozdiel je len vo forme pomoci. Po rokovaní to povedal český premiér Petr Fiala. Diskusia podľa neho nebola ľahká, informuje spravodajkyňa TASR.

Rokovanie bolo podľa Fialu veľmi dlhé, neľahké, ale otvorené a vecné. Zdôraznil, že medzi názormi lídrov a postojmi jednotlivých krajín sú rozdiely, ktoré sa nezmenili. „Nie je potrebné skrývať, že medzi nami existujú výrazné rozdiely,“ povedal s tým, že ČR a Poľsko sa chcú naďalej podieľať aj na vojenskej pomoci Ukrajine, zatiaľ čo SR a Maďarsko tento postoj nezdieľajú. Sú však podľa neho pripravené podieľať sa na pomoci finančne či humanitárne.

Český premiér tiež reagoval na otázku, či má V4 ešte budúcnosť. „Je to určite trošku iná inštitúcia, než aká bola pred ruskou agresiou na Ukrajine. Tak to jednoducho je... Ale som rád, že možno aj vďaka našej komunikácii sa darí dosahovať na európskej úrovni spoločné riešenia a jednotný postoj k podpore Ukrajiny a odsúdeniu ruskej agresie,“ vysvetlil Fiala.

Politici sa podľa neho dokázali zhodnúť na spolupráci v poľnohospodárstve (napríklad v otázke zmeny Európskej zelenej dohody) či v energiách. Všetky štyri krajiny podľa neho zdieľajú presvedčenie o potrebe rozvoja jadrovej energie a užšieho vzájomného energetického prepojenia. Spolupracovať by tiež podľa neho mohli v boji s nelegálnou migráciou. „Všetci sa domnievame, že v túto chvíľu nie je dobré zasahovať do zakladajúcich zmlúv EÚ, a je potrebné pracovať na pôdoryse, aký teraz máme,“ doplnil ďalšiu zhodu Fiala.

Tusk sa obáva o budúcnosť V4, Orbánovi pripomenul jeho slová

Predseda poľskej vlády Donald Tusk zdôraznil, že štáty V4 spája história, vzájomná solidarita aj európske hodnoty. Vyjadril však obavy o budúcnosť zoskupenia, ktorému bude od júla predsedať. Maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine pripomenul jeho prejav z roku 1989. V ňom Orbán povedal, že by chcel vládu, ktorá dosiahne odchod sovietskych vojakov z Maďarska, poznamenal Tusk.

Pri téme pomoci Ukrajine sa všetci premiéri krajín V4 zhodli, že Brusel musí zabezpečiť, „aby pomoc Ukrajine neznamenala straty pre našu ekonomiku, a predovšetkým naše poľnohospodárstvo“, prízvukoval šéf poľskej vlády.

Krajiny V4 vyzval na jednotu. „Dnes je to možno ťažšie než predtým, ale bol by som rád, keby sme sa spoločne usilovali, aby aspoň niektoré z tém boli v našej spoločnej agende, a po dnešnom stretnutí som mierny optimista,“ uzavrel Tusk.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin chce obnoviť mierové rokovania, má však podmienky

Putin chce obnoviť mierové rokovania, má však podmienky

DNES - 19:14Zahraničné

Mierové rokovania s Ukrajinou je potrebné obnoviť, no Rusko bude rokovať iba s legitímnym vedením v Kyjeve, vyhlásil v piatok ruský prezident Vladimir Putin.

Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

DNES - 17:49Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zastaviť vojnu na Ukrajine vyrokovaným prímerím, ktoré by uznalo súčasnú líniu bojov, uviedli v piatok pre tlačovú agentúru Reuters štyri nemenované ruské zdroje.

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

DNES - 17:04Zahraničné

Medzinárodný súdny dvor v piatok nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

DNES - 13:45Zahraničné

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby "nezastrašoval a nevyhrážal sa" sudcom Medzinárodného trestného súdu v Haagu.

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

DNES - 13:08Zahraničné

Herec a režisér pred týždňom na vlastnú žiadosť odišiel z pražskej nemocnice.