• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Fiala: Mám radosť, že Švédsko bude členom NATO, jeho cesta nebola jednoduchá

  • 21:40 26.02.2024
  • Praha
Fiala: Mám radosť, že Švédsko bude členom NATO, jeho cesta nebola jednoduchá

Český premiér Petr Fiala privítal výsledok hlasovania maďarského parlamentu o vstupe Švédska do Severoatlantickej aliancie.

Pripojenie krajiny k severnému krídlu NATO je podľa neho významný krok k posilneniu kolektívnej obrany spojencov. Uviedol to v pondelok vo videu na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mám radosť z toho, že sa Švédsko stane členom Severoatlantickej aliancie. Cesta k tomu nebola úplne jednoduchá, ale podstatný je výsledok,“ povedal Fiala. „Švédsko spolu s Fínskom posilní severné krídlo NATO a to je veľmi podstatné pre našu kolektívnu obranu. Je to tiež významné v tejto dobe, keď vidíme dôsledky ruskej agresívnej politiky,“ podotkol.

Zdôraznil, že v súčasnosti je dôležité, aby členské krajiny NATO dávali minimálne dve percentá HDP na obranu. Pripomenul, že ČR si túto povinnosť stanovila aj do zákona. „Je to teda aj záväzok pre budúce vlády, aby sa o našu obranu a bezpečnosť občanov ČR skutočne starali,“ dodal.

Rusko chcelo podľa predsedníčky Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéty Pekarovej Adamovej, aby sa NATO oslabilo, ale dosiahlo presný opak. „Armáda Švédska bude vítanou posilou obrannej aliancie, ktorá je zárukou našej bezpečnosti proti agresorovi Putinovi... Sme silnejší než kedykoľvek predtým,“ napísala na sociálnej sieti X.

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil pripomenul, že ČR schválila vstup Švédska aj Fínska do NATO už v auguste 2022. „Vstup oboch severských krajín je veľkým prínosom pre bezpečnosť euroatlantického priestoru,“ dodal Vystrčil.

Maďarsko v pondelok popoludní ako posledná členská krajina Aliancie ratifikovalo vstup Švédska do NATO. Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP to dlhodobo odkladali a opakovane tvrdili, že v tomto smere Maďarsko nebude posledné. Švédsky premiér Ulf Kristersson deň schválenia ratifikácie v Budapešti označil za historický.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

DNES - 14:10Zahraničné

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.