• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude používať názov Kyjiw z ukrajinčiny

  • 16:13 26.02.2024
  • Berlín/Kyjev
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude používať názov Kyjiw z ukrajinčiny

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zmenilo oficiálny názov ukrajinského hlavného mesta. Bude ho používať podľa ukrajinského jazykového prepisu ako Kyjiw (Kyjiv) namiesto doterajšieho Kiew (Kyjev) z ruského prepisu. Ministerka zahraničných veci Annalena Baerbocková to potvrdila počas víkendovej návštevy na Ukrajine. TASR informuje podľa agentúry DPA a nemeckých médií.

Spravili sme to, čo sa dlho očakávalo: písanie vášho hlavného mesta v ukrajinskom jazyku,“ vysvetlila Baerbocková na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom v Odese.

Ukrajina sa o ukrajinský prepis geografických názvov na svojom území snaží dlhodobo. Za najnovšiu zmenu sa Kulebovo ministerstvo na sociálnej sieti X pod hashtagom #KyivNotKiev poďakovalo nemeckej diplomacii.

Dlhé roky sme bojovali za to, aby sa na Ukrajinu nehľadelo cez ruský jazyk,“ povedal Kuleba. “Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí bojujú za historickú spravodlivosť aj v malých detailoch,„ povedal v Odese šéf ukrajinskej diplomacie na tlačovej konferencii.

Zmena v „Adresári krajín na oficiálne použitie“ (Länderverzeichnis für den amtlichen Gebrauch) bude záväzná v úradnom styku aj pre ďalšie nemecké štátne inštitúcie. V susednom Rakúsku sa ukrajinský Kyjiw namiesto Kiew používa už dlhšie.

Bohužiaľ, veľká časť Ukrajiny bola veľmi dlho pod ruskou nadvládou, takže názov nášho hlavného mesta bol komunikovaný vonkajšiemu svetu podľa ruštiny,“ povedala pre denník Süddeutsche Zeitung jazykovedkyňa Maria Ivanytska z katedry nemeckého jazyka a prekladateľstva na Národnej univerzite Tarasa Ševčenka v Kyjeve.Máme svoju históriu, svoj jazyk, svoju dušu a nechceme, aby si nás vo svete zamieňali s Rusmi,“ dodala.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.