• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

  • 20:06 24.02.2024
  • Bratislava
Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

Spoločnosť Meta rozširuje možnosti overovania faktov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Prvá zmena nastane už v marci.

Spoločnosť Meta avizuje na marec 2024 zmenu, ktorá sa dotkne sociálnych sietí Facebook a Instagram. Ako na svojej stránke uvádza portál Demagog.sk, táto slovenská organizácia na overovanie faktov sa po novom stane spolupracovníkom Mety.

„Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku,“ píše Demagog.sk. Minulý rok Meta takto zahrnula do svojho programu českú pobočku Demagog.cz.

Znižovanie dosahov a upozornenie pre používateľov

Demagog.sk ďalej informuje, že Meta pri overovaní faktov spolupracuje s nezávislými organizáciami z celého sveta. „Keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia,“ spresňuje portál.

Posilu pri overovaní faktov si budú môcť všimnúť aj samotní používatelia sociálnych sietí Facebook a Instagram. Stránkam a účtom, ktoré vyhodnotia ako pravidelných šíriteľov nepravdivých príspevkov, znížia dosah a zbavia ich možnosti zarábať a inzerovať. Príspevky hodnotené ako nepravdivé budú takto aj označené.

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ uviedol Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko Patrik Tovaryš.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie," dodala Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Ako program funguje

Samotná Meta na svojej stránke priblížila fungovanie programu na overovanie faktov pomocou tretích strán. Program má niekoľko krokov:

Identifikovanie falošných správ: Fact-checkeri skontrolujú obsah vyhodnotený používateľmi Facebooku a Instagramu ako dezinformácia. Takýto obsah môžu vyhľadávať aj samostatne.

Preverenie obsahu: Fact-checkeri skontrolujú pravdivosť obsahu.

Označenie dezinformácií a informovanie používateľov: Meta označí dezinformačný obsah a upovedomí o ňom používateľov. Upozornenie dostanú aj používatelia, ktorí budú chcieť zdieľať daný príspevok, alebo ho v minulosti zdieľali.

Obmedzenie dosahu dezinformácie: Obsah vyhodnotený ako klamlivý, falošný alebo čiastočne falošný, sa bude zobrazovať používateľom nižšie na nástenke a bude vylúčený z položky Explore na Instagrame.

Zásah proti opakovaným porušeniam: Stránky, skupiny, účty a webové stránky, ktoré pravidelne zdieľajú dezinformácie, budú na sociálnych sieťach obmedzené.

Zdroj: Info.sk, DP, demagog.sk, facebook.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zrušenie zubných benefitov: Toto hrozí Slovákom, Krajčí bije na poplach

Zrušenie zubných benefitov: Toto hrozí Slovákom, Krajčí bije na poplach

DNES - 15:30Domáce

Exminister zdravotníctva tvrdí, že zrušenie zubných benefitov môže mať do budúcna fatálne následky.

Polícia upozorňuje na predaj falošných lístkov na hokej

Polícia upozorňuje na predaj falošných lístkov na hokej

DNES - 14:40Domáce

Páchateľ, ktorý na internetovom portáli ponúka falošné lístky na hokej, vystupuje pod rôznymi menami s rôznymi telefónnymi číslami.

Do muža na bicykli pri odbočovaní vrazil autobus

Do muža na bicykli pri odbočovaní vrazil autobus

DNES - 14:17Domáce

Polícia upozorňuje cyklistov, aby nestrácali ostražitosť ani v obciach, ktoré poznajú.

Krúpa: Ministerstvo zahraničia riadi premiér a nie Blanár, rezortu chýba vízia

Krúpa: Ministerstvo zahraničia riadi premiér a nie Blanár, rezortu chýba vízia

DNES - 14:16Domáce

Krúpovi chýba vízia fungovania Slovenska v zahraničnej politike zo strany rezortu zahraničia.

Blanár nepodporí možné sankcie, ktoré by zasiahli viac občanov Slovenska ako Irán

Blanár nepodporí možné sankcie, ktoré by zasiahli viac občanov Slovenska ako Irán

DNES - 14:09Domáce

Slovensko nepodporí žiadne sankcie, ktoré by mali väčší dosah na občanov SR než na krajinu, voči ktorej budú ukladané.