• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

  • 20:06 24.02.2024
  • Bratislava
Slovenský Facebook čaká zmena, takto Meta zasiahne už v marci

Spoločnosť Meta rozširuje možnosti overovania faktov na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Prvá zmena nastane už v marci.

Spoločnosť Meta avizuje na marec 2024 zmenu, ktorá sa dotkne sociálnych sietí Facebook a Instagram. Ako na svojej stránke uvádza portál Demagog.sk, táto slovenská organizácia na overovanie faktov sa po novom stane spolupracovníkom Mety.

„Demagog.sk bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku,“ píše Demagog.sk. Minulý rok Meta takto zahrnula do svojho programu českú pobočku Demagog.cz.

Znižovanie dosahov a upozornenie pre používateľov

Demagog.sk ďalej informuje, že Meta pri overovaní faktov spolupracuje s nezávislými organizáciami z celého sveta. „Keď fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia,“ spresňuje portál.

Posilu pri overovaní faktov si budú môcť všimnúť aj samotní používatelia sociálnych sietí Facebook a Instagram. Stránkam a účtom, ktoré vyhodnotia ako pravidelných šíriteľov nepravdivých príspevkov, znížia dosah a zbavia ich možnosti zarábať a inzerovať. Príspevky hodnotené ako nepravdivé budú takto aj označené.

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ uviedol Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko Patrik Tovaryš.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie," dodala Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Ako program funguje

Samotná Meta na svojej stránke priblížila fungovanie programu na overovanie faktov pomocou tretích strán. Program má niekoľko krokov:

Identifikovanie falošných správ: Fact-checkeri skontrolujú obsah vyhodnotený používateľmi Facebooku a Instagramu ako dezinformácia. Takýto obsah môžu vyhľadávať aj samostatne.

Preverenie obsahu: Fact-checkeri skontrolujú pravdivosť obsahu.

Označenie dezinformácií a informovanie používateľov: Meta označí dezinformačný obsah a upovedomí o ňom používateľov. Upozornenie dostanú aj používatelia, ktorí budú chcieť zdieľať daný príspevok, alebo ho v minulosti zdieľali.

Obmedzenie dosahu dezinformácie: Obsah vyhodnotený ako klamlivý, falošný alebo čiastočne falošný, sa bude zobrazovať používateľom nižšie na nástenke a bude vylúčený z položky Explore na Instagrame.

Zásah proti opakovaným porušeniam: Stránky, skupiny, účty a webové stránky, ktoré pravidelne zdieľajú dezinformácie, budú na sociálnych sieťach obmedzené.

Zdroj: Info.sk, DP, demagog.sk, facebook.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú nevyhovujúcu potravinu, podľa inšpektorov nie je vhodná na konzumáciu

Z trhu sťahujú nevyhovujúcu potravinu, podľa inšpektorov nie je vhodná na konzumáciu

VČERA - 19:36Domáce

Inšpekcia sťahuje zo slovenského trhu produkt, ktorý nie je vhodný na ľudskú spotrebu.

Prezidentka vetovala novelu zákona o FPU

Prezidentka vetovala novelu zákona o FPU

VČERA - 18:26Domáce

Legislatíva môže podľa Čaputovej ohroziť slobodu umenia.

Polícia vo viacerých krajoch zasiahla proti organizátorom psích zápasov

Polícia vo viacerých krajoch zasiahla proti organizátorom psích zápasov

VČERA - 18:11Domáce

Pri prehliadkach našli policajti páčidlá na otváranie papule, steroidy a ďalšie neznáme látky.

Ministerstvo spravodlivosti nevidí dôvod na zriadenie vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra

Ministerstvo spravodlivosti nevidí dôvod na zriadenie vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra

VČERA - 17:27Domáce

Ministerstvo spravodlivosti SR nevidí dôvod na zriadenie vyšetrovacej komisie k atentátu na premiéra Roberta Fica.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozia prudké lejaky s krúpami

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozia prudké lejaky s krúpami

VČERA - 16:33Domáce

Meteorológovia varujú pred búrkami a silným vetrom.