• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

Guardian zverejnil len jedno percento Snowdenových odhalení

  • 20:18 03.12.2013
  • LONDÝN
Guardian zverejnil len jedno percento Snowdenových odhalení

Britský denník The Guardian zatiaľ zverejnil len "jedno percento" z tajných dokumentov, ktoré mu poskytol bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edward Snowden.

V utorok to členom výboru pre vnútorné záležitosti v britskom parlamente povedal šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger. Poslanci si ho predvolali pre podozrenie, že denník pod jeho vedením zverejnením tajných dokumentov "ohrozil národnú bezpečnosť".

"Existujú krajiny - a všeobecne sa nedajú považovať za demokracie - kde tlač nemôže o týchto veciach písať a kde bezpečnostné služby hovoria editorom, čo majú písať," vyhlásil Rusbridger. "To však nie je krajina, v ktorej žijeme, Británia. A to je jedna z vecí, ktorú na tejto krajine milujeme," dodal.

Zároveň poslancov ubezpečil, že Snowdenove údaje zverejňovali "po veľmi dôkladnom zvážení" s tým, že na verejnosť sa nedostali žiadne mená konkrétnych osôb zapletených do škandálu.

Bývalý spolupracovník americkej NSA Snowden v júni odhalil kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a následne ušiel z USA, aby napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa nich USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov vrátane Merkelovej, ale i milióny bežných občanov.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu sa poďakoval USA za

Netanjahu sa poďakoval USA za "dôležitú muníciu" do vojny v Gaze

DNES - 14:03Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Spojené štáty poskytli Izraelu "dôležitú muníciu" pre pokračovanie vojny v Gaze, informovala agentúra DPA.

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

DNES - 13:59Zahraničné

Záväzky prijaté na klimatickom samite COP28 sľubujú do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov súvisiacich s energetikou len o 30 percent z potrebného množstva.

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy "paralyzovaná" rozkolom

DNES - 9:57Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril v nedeľu ľútosť v súvislosti so zlyhaním Bezpečnostnej rady OSN požiadať o prímerie v Pásme Gazy.

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

DNES - 5:44Zahraničné

Sultán Ahmad al-Džábir povedal, že klimatický summit napreduje, ale "nie dostatočne rýchlo", a opäť vyzval zúčastnené krajiny, aby sa vzdali presadzovania svojich parciálnych záujmov.

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

DNES - 4:41Zahraničné

Canal Grande v Benátkach i viaceré vodné toky v Taliansku sa v sobotu sfarbili na zeleno.