• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Zelenskyj žiada o stretnutie na poľskej hranici, chce vyriešiť blokádu farmárov

  • 17:40 21.02.2024
  • Kyjev
Zelenskyj žiada o stretnutie na poľskej hranici, chce vyriešiť blokádu farmárov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navrhol stretnutie s poľskou vládou s cieľom vyriešiť situáciu na spoločných hraniciach, kde protestujúci poľskí poľnohospodári blokujú dopravu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Svoju vládu som poveril, aby sa na hranicu medzi našimi krajinami dostavila čo najskôr, do 24. februára,“ uviedol Zelenskyj s tým, že z protestov poľských farmárov podľa neho profituje iba Rusko. Na schôdzku pozval aj poľského premiéra Donalda Tuska.

Poľskí farmári na hraniciach blokujú ukrajinské nákladné autá a znemožňujú im tak vstúpiť do Poľska. Týmto spôsobom protestujú proti podľa nich nespravodlivej konkurencii a dovozu lacných výrobkoch z Ukrajiny.

Nová vlna protestov sa začala vo utorok. Poľnohospodári zablokovali približne 100 ciest vedúcich k hraniciam a na hraničnom priechode Medyka si vynútili otvorenie dvoch ukrajinských železničných vagónov.

Ide o národnú bezpečnosť... Som pripravený byť na hraniciach,“ dodal Zelenskyj.

Trasy do Poľska - členskú krajinu Európskej únie - sú pre ukrajinský export v súčasnosti životne dôležité. Kyjev sa tiež takto spolieha na dovoz vojenskej pomoci zo západných štátov, ktorej cieľom je pomôcť v boji proti ruskej invázii.

Táto blokáda, žiaľ, ohrozuje dodávky zbraní našim chlapcom na fronte. Teraz sa teší iba Moskva,“ dodal ukrajinský prezident Zelenskyj.

Varšava medzičasom varovala pred možnými pokusmi Ruska ovplyvňovať protesty farmárov, pretože niektorí demonštranti mali na traktore transparenty so sloganmi „Putin, urob poriadok na Ukrajine, v Bruseli a v našej vláde“ spolu s vlajkou Sovietskeho zväzu.

Zábery tohto transparentu, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, podnietili rozhorčené reakcie aj vyšetrovanie zo strany poľskej polície.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

Na spomienkových podujatiach Dňa D v Normandii bude aj Zelenskyj

VČERA - 22:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na budúci týždeň vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť

Macron: Ukrajina by mala mať možnosť "neutralizovať" ruské vojenské základne

VČERA - 22:01Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Ukrajine by malo byť umožnené "neutralizovať" ruské vojenské základne, z ktorých ruské jednotky odpaľujú rakety na Ukrajinu.

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

Fiala: Prvé dodávky munície môže Ukrajina čakať v nasledujúcich dňoch

VČERA - 21:13Zahraničné

Do českej muničnej iniciatívy na pomoc Ukrajine sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur.

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

Pápež sa ospravedlnil za slovo, ktorého použitie sa mohlo dotknúť homosexuálov

VČERA - 19:03Zahraničné

Pápež František sa v utorok ospravedlnil za urážlivý výraz na adresu homosexuálov, ktorý použil minulý týždeň na neverejnom stretnutí s talianskymi biskupmi.

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

V Európe sa prudko šíria osýpky, ohrozujú milióny detí

VČERA - 17:44Zahraničné

Počet prípadov osýpok v Európe naďalej prudko rastie a ohrozuje milióny detí.