• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

  • 7:36 22.02.2024
  • Svet
Obľúbený vitamín zvyšuje riziko demencie, varujú vedci. Nachádza sa vo viacerých obilninách

Štúdia spojila užívanie vitamínu s vyšším riziko demencie.

V štúdii uverejnenej v časopise General Psychiatry sa zistila súvislosť medzi vitamínom B1, ktorý sa bežne nachádza v obilninách, a zhoršovaním kognitívnych funkcií u inak zdravých starších ľudí.

Tiamín alebo vitamín B1 sa prirodzene nachádza v niektorých potravinách a do iných sa umelo pridáva kvôli zvýšeniu nutričných hodnôt. Pomáha premieňať potraviny na energiu a poháňať nervový systém tela. Medzi zdroje tohto vitamínu patria celozrnné výrobky, strukoviny, pečeň, losos a obohatené raňajkové cereálie.

Ideálny príjem vitamínu B1

Výskum zistil silnú súvislosť medzi nadmerným aj príliš nízkym príjmom tiamínu a zhoršením kognitívnych funkcií. Nedostatok tiamínu môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu neurónov mozgu energiou. Podľa výskumu by sme však mali prijímať presne 0,68 mg B1 denne.

V štúdii sa skúmali údaje z Čínskeho prieskumu zdravia a výživy (CHNS), do ktorého bolo v rokoch 1989 až 2011 zaradených 3 100 ľudí. Tí v rokoch 1997 až 2006 štyrikrát uviedli údaje o svojej strave a absolvovali kognitívne testy. Priemerný vek účastníkov štúdie bol 63 rokov a testy zahŕňali úlohy na zapamätanie slov a číselných vzorov.

V priebehu sledovania výskumníci zistili súvislosť medzi konzumáciou tiamínu a zhoršením výsledkov v kognitívnych testoch. Zaznamenali krivku a v tvare písmena J, čo znamená, že príliš málo alebo príliš veľa tiamínu môže mať nepriaznivé účinky, ale na krivke existuje ideálne množstvo tiamínu.

Už jedna porcia cereálií prekračuje ideálny príjem B1

Foto: morisfoto/Shutterstock.com

Priemerný príjem tiamínu medzi účastníkmi štúdie bol 0,93 mg denne. Krivka v tvare písmena J odhalila, že ideálne množstvo je 0,68 mg denne. Rozsah medzi 0,6 mg a 1,00 mg denne má podľa vedcov minimálne riziká.

Každý 1,0 mg denne nad bezpečnú hranicu 0,68 mg však bol spojený s poklesom globálneho kognitívneho skóre o 4,24 bodov. Jedna porcia obohatených raňajkových cereálií pritom obsahuje 1,2 mg tiamínu.

Súvislosti, ktoré výskumníci pozorovali, boli silnejšie u ľudí, ktorí boli obézni, mali vysoký krvný tlak alebo nefajčili. Globálne kognitívne skóre sa pohybuje od nuly do 27 bodov, čo znamená, že pokles o približne štyri body znamená pokles kognitívnych funkcií o najmenej 15 percent.

Vedci zdôraznili, že je potrebné vykonať ďalšie štúdie na túto tému, pretože tiamín má množstvo zdravotných výhod vrátane posilnenia imunitného systému, regulácie cukrovky, podpory trávenia, podpory zdravia srdca a zvýšenia energie.

Zdroj: Info.sk, TM, news-medical.net, gpsych.bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

DNES - 7:15Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.