• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Častý zlozvyk môže viesť k zápalu mozgu a Alzheimerovej chorobe

  • 21:18 18.02.2024
  • Svet
Častý zlozvyk môže viesť k zápalu mozgu a Alzheimerovej chorobe

Podľa lekárov môže nechutný zlozvyk spôsobiť skorý nástup demencie.

Hoci ide o odsúdeniahodný zlozvyk, mnohí z nás si občas strčia prst do nosnej dierky, keď sa nikto nepozerá. Tento zdanlivo neškodný úkon však môže mať nepredvídateľné zdravotné následky. Vedci tvrdia, že špáranie sa v nose môže súvisieť s Alzheimerovou chorobou.

Výskum publikovaný v časopise Biomolecules naznačuje, že špáranie sa v nose môže do mozgu dostať baktérie, vírusy a plesne a zvýšiť riziko vzniku demencie. Toto ochorenie je zodpovedné za stratu pamäti a úpadok kognitívnych funkcií. Je to komplexné neurodegeneratívne ochorenie, ktoré môže byť spôsobené mnohými možnými faktormi.

Jedným z kľúčových charakteristických znakov Alzheimerovej choroby je hromadenie dvoch látok v mozgu, amyloidu a tau, ktoré vytvárajú plaky a bránia správnej funkcii mozgu.

Najnovšie dôkazy však naznačujú, že aspoň čiastočnú úlohu pri vzniku ochorenia môže zohrávať aj neurozápal, tvrdia vedci. Ide o zápalovú reakciu v mozgu vyvolanú poranením alebo infekciou.

Po analýze tisícov štúdií vedci uviedli, že čuchový systém, ktorý zahŕňa nosovú dutinu a nervové bunky podieľajúce sa na našom čuchu, je pravdepodobnou cestou, ktorou sa patogény dostávajú do mozgu. Medzi patogény, ktoré by mohli byť spojené so zápalom nervov, patria herpes, Covid-19 alebo baktérie, ktoré spôsobujú zápal pľúc alebo bronchitídu.

Prsty do nosa nepatria

V dôsledku týchto zistení vedci odporúčajú venovať zvýšenú pozornosť umývaniu rúk. Tím z Western Sydney University si však položil otázku, či je špáranie v nose príčinou Alzheimerovej choroby, alebo či táto choroba spôsobuje, že si ľudia osvojujú nezdravé návyky vedúce k zápalom mozgu. Podľa vedcov ide o tradičnú otázku, či bolo skôr vajce alebo sliepka.

"Je to preto, že subjekty majú oslabený imunitný systém, že sa u nich vyvinie infekcia, ktorá vedie k neurozápalu a Alzheimerovej chorobe? Alebo zvyšujúci sa zápal v dôsledku starnutia a subklinickej Alzheimerovej choroby spôsobujú imunitné defekty alebo nezdravé návyky umožňujúce vstup čuchových patogénov?" pýtajú sa vedci.

Nie sú prví, ktorí spojili špáranie nosa s demenciou. Štúdia Griffithovej univerzity vykonaná na myšiach zistila malú súvislosť medzi týmto nepríjemným zvykom a hromadením proteínov spojených s ochorením.

Vykonali testy na baktérii s názvom Chlamydia pneumoniae, vzácnom type baktérií, ktoré môžu spôsobovať infekcie dýchacích ciest, ako je zápal pľúc. Zistili dôkazy, že poranenia v oblasti nosa môžu poškodiť ochranné vnútorné tkanivá, čím sa nebezpečné baktérie ľahšie dostanú do mozgu.

Zdroj: Info.sk, TM, mdpi.com, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tetovania zvyšujú riziko zriedkavého typu rakoviny

Tetovania zvyšujú riziko zriedkavého typu rakoviny

VČERA - 6:45Zdravie

Permanentné tetovania môžu zvýšiť riziko smrteľnej rakoviny o 21 percent.

Pozor na časté nočné mory: Opakované zlé sny signalizujú skrytý zdravotný problém

Pozor na časté nočné mory: Opakované zlé sny signalizujú skrytý zdravotný problém

21:39 26.05.2024Zdravie

Ak ste zrazu začali mať časté nočné mory, môže to byť znak vážneho ochorenia.

Skrytý znak diabetu sa prejaví, keď sa postavíte

Skrytý znak diabetu sa prejaví, keď sa postavíte

21:03 26.05.2024Zdravie

Nenápadný varovný príznak cukrovky si môžete všimnúť, keď vstanete.

Toto sa stane s vašou pokožkou po 20 minútach cvičenia s make-upom na tvári

Toto sa stane s vašou pokožkou po 20 minútach cvičenia s make-upom na tvári

19:37 25.05.2024Zdravie

Vedci varujú pred cvičením s nalíčenou tvárou.

Video: Takto sa škvrna na nechte môže zmeniť na rakovinu

Video: Takto sa škvrna na nechte môže zmeniť na rakovinu

21:57 24.05.2024Zdravie

Video ukazuje, ako sa nedokonalosť na nechte môže zmeniť na smrtiacu rakovinu.