• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Častý zlozvyk môže viesť k zápalu mozgu a Alzheimerovej chorobe

  • 21:18 18.02.2024
  • Svet
Častý zlozvyk môže viesť k zápalu mozgu a Alzheimerovej chorobe

Podľa lekárov môže nechutný zlozvyk spôsobiť skorý nástup demencie.

Hoci ide o odsúdeniahodný zlozvyk, mnohí z nás si občas strčia prst do nosnej dierky, keď sa nikto nepozerá. Tento zdanlivo neškodný úkon však môže mať nepredvídateľné zdravotné následky. Vedci tvrdia, že špáranie sa v nose môže súvisieť s Alzheimerovou chorobou.

Výskum publikovaný v časopise Biomolecules naznačuje, že špáranie sa v nose môže do mozgu dostať baktérie, vírusy a plesne a zvýšiť riziko vzniku demencie. Toto ochorenie je zodpovedné za stratu pamäti a úpadok kognitívnych funkcií. Je to komplexné neurodegeneratívne ochorenie, ktoré môže byť spôsobené mnohými možnými faktormi.

Jedným z kľúčových charakteristických znakov Alzheimerovej choroby je hromadenie dvoch látok v mozgu, amyloidu a tau, ktoré vytvárajú plaky a bránia správnej funkcii mozgu.

Najnovšie dôkazy však naznačujú, že aspoň čiastočnú úlohu pri vzniku ochorenia môže zohrávať aj neurozápal, tvrdia vedci. Ide o zápalovú reakciu v mozgu vyvolanú poranením alebo infekciou.

Po analýze tisícov štúdií vedci uviedli, že čuchový systém, ktorý zahŕňa nosovú dutinu a nervové bunky podieľajúce sa na našom čuchu, je pravdepodobnou cestou, ktorou sa patogény dostávajú do mozgu. Medzi patogény, ktoré by mohli byť spojené so zápalom nervov, patria herpes, Covid-19 alebo baktérie, ktoré spôsobujú zápal pľúc alebo bronchitídu.

Prsty do nosa nepatria

V dôsledku týchto zistení vedci odporúčajú venovať zvýšenú pozornosť umývaniu rúk. Tím z Western Sydney University si však položil otázku, či je špáranie v nose príčinou Alzheimerovej choroby, alebo či táto choroba spôsobuje, že si ľudia osvojujú nezdravé návyky vedúce k zápalom mozgu. Podľa vedcov ide o tradičnú otázku, či bolo skôr vajce alebo sliepka.

"Je to preto, že subjekty majú oslabený imunitný systém, že sa u nich vyvinie infekcia, ktorá vedie k neurozápalu a Alzheimerovej chorobe? Alebo zvyšujúci sa zápal v dôsledku starnutia a subklinickej Alzheimerovej choroby spôsobujú imunitné defekty alebo nezdravé návyky umožňujúce vstup čuchových patogénov?" pýtajú sa vedci.

Nie sú prví, ktorí spojili špáranie nosa s demenciou. Štúdia Griffithovej univerzity vykonaná na myšiach zistila malú súvislosť medzi týmto nepríjemným zvykom a hromadením proteínov spojených s ochorením.

Vykonali testy na baktérii s názvom Chlamydia pneumoniae, vzácnom type baktérií, ktoré môžu spôsobovať infekcie dýchacích ciest, ako je zápal pľúc. Zistili dôkazy, že poranenia v oblasti nosa môžu poškodiť ochranné vnútorné tkanivá, čím sa nebezpečné baktérie ľahšie dostanú do mozgu.

Zdroj: Info.sk, TM, mdpi.com, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

DNES - 6:27Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

VČERA - 6:29Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

V rámci prevencie pred encefalitídou sa odporúča aj prevarenie mlieka

9:07 08.04.2024Zdravie

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

Vaše cievy môžu byť plné mikroplastov, na toto si dávajte pozor

21:44 06.04.2024Zdravie

Vedci objavili mikroskopické kúsky plastu u viac ako 50 % pacientov s upchatými cievami.