• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

Masážny prístroj môže spôsobiť krvné zrazeniny. Tomuto sa vyhnite

  • 19:30 13.02.2024
  • Svet
Masážny prístroj môže spôsobiť krvné zrazeniny. Tomuto sa vyhnite

Používanie istého typu masážneho prístroja na nesprávnom mieste môže spôsobiť krvné zrazeniny a mŕtvicu.

Vibračná masáž sa praktizuje už stáročia a vďaka moderným technológiám si ju mnohí môžu dopriať v pohodlí domova. Masážne pištole boli prvýkrát uvedené na trh v roku 2008 a stali sa populárnymi vďaka propagácií od rôznych športovcov. Prostredníctvom sociálnych sietí si masážne pištole získali aj laické publikum a mnohí ich používajú po tréningu vo fitness centrách.

Riziká masážnych pištolí

S nesprávnym používaním masážnych pištolí je však spojených viacero rizík. Fitness influencerka Sophie Sanguedolce na sociálnej sieti zdieľala svoju skúsenosť a upozornila svojich fanúšikov, že masážou krku si spôsobila krvnú zrazeninu. Praktická lekárka Philippa Kaye vysvetlila, že tento druh masážneho prístroja skutočne môže narobiť viac škody ako úžitku. Ako uviedla pre Metro.co.uk:

"Keď používate jednu z týchto pištolí, ktorá má veľký tlak a môže pulzovať, môžete dočasne narušiť prietok krvi do mozgu. To by potom mohlo spôsobiť mozgovú príhodu alebo príznaky podobné mozgovej príhode, ako je nezrozumiteľná reč, neschopnosť pohybu, zmätenosť, slabosť na jednej strane tela alebo silné bolesti hlavy.”

Príčinou môže byť tzv. disekcia krčnej tepny, čo je forma krvnej zrazeniny, ktorá sa môže vyskytnúť aj po iných úrazoch (napr. pri dopravných nehodách) alebo v dôsledku náhleho úrazu krku (napr. pri zdvíhaní ťažkých bremien).

Podľa doktorky Kaye môže použitie masážnej pištole na krk spôsobiť zápal lymfatických uzlín a zrazeniny, ako sa to stalo v Sophiinom prípade. Príliš časté používanie zariadenia alebo príliš veľký tlak môžu viesť k modrinám, opuchom alebo poraneniam mäkkých tkanív.

Ako bezpečne používať masážnu pištoľ

Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Masážnu pištoľ nemusíte hádzať do koša, ale uistite sa, že ju používate čo najbezpečnejšie. Doktorka odporúča, aby sa pištoľ používala len na ramená a chrbát. Bočnú či prednú časť krku považuje za nebezpečnejšiu. Ak vás trápi bolesť krku alebo ramien a najmä ak pociťujete neurologické príznaky, ako je slabosť alebo mravčenie, vyhľadajte lekársku pomoc.

Osobný tréner Jamie Barnard odporúča používať masážnu pištoľ s mierou popri iných metódach, ako je napríklad strečing. Pre portál Metro.co.uk povedal:

"Najlepší spôsob, ako začať používať masážnu pištoľ, je nastaviť nízke vibrácie a začať s malým tlakom a potom pomaly zvyšovať odpor. Dávajte pozor na intenzitu tlaku a vyhnite sa dlhodobému pôsobeniu na jednu oblasť. Ak pocítite akúkoľvek bolesť, nepohodlie alebo nezvyčajné príznaky, okamžite prestaňte používať prípravok a vyhľadajte odbornú pomoc.”

Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

DNES - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.