• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Hámid Karzaj má zdravý rozum, teší sa Taliban

  • 19:11 02.12.2013
  • KÁBUL
Hámid Karzaj má zdravý rozum, teší sa Taliban

Afganské militantné hnutie Taliban vyjadrilo podporu prezidentovi Hámidovi Karzajovi v jeho boji proti takzvanej bezpečnostnej zmluve so Spojenými štátmi.

Tá by umožnila ponechanie niektorých amerických vojakov v Afganistane aj po tom, ako sa odtiaľ stiahne Severoatlantická aliancia (NATO).

"Vyzerá to tak, že má zdravý rozum. Dúfame, že tento postoj pramení z afganskej hrdosti," uviedli v pondelňajšom vyhlásení islamisti, ktorí krajine vládli v rokoch 1996-2001 a proti ktorým Karzaj v minulosti sám aktívne bojoval.

Odmieta ustúpiť

Karzaj ešte minulý týždeň odmietol ustúpiť zo svojej pozície a naďalej odmieta podpísať novú Bilaterálnu bezpečnostnú dohodu (BSA) so Spojenými štátmi ešte v tomto roku. Povedal to na stretnutí s poradkyňou amerického prezidenta Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť Susan Riceovou.

Tá Karzaja prišla presvedčiť, aby dokument podpísal ešte pred voľbami naplánovanými na apríl 2014. BSA pritom ešte predtým podporil najvyšší orgán v krajine Lója džirga.

Podľa BSA má v Afganistane aj po stiahnutí medzinárodných síl v roku 2014 zostať 10 000 až 15 000 zahraničných vojakov. Nepôjde však len o Američanov, ale aj príslušníkov z iných štátov vrátane moslimských.

Taliban s dohodou nesúhlasí

Medzinárodné jednotky majú mať najmä výcvikovú a podpornú úlohu. Znenie dohody je výsledkom niekoľkomesačného vyjednávania.

Z textu zverejneného vládou v Kábule vyplýva, že Karzaj ustúpil v otázke trestnoprávnej imunity amerických vojakov, proti ktorým tak v prípade páchania zločinov nebudú môcť afganské orgány konať. BSA má platiť najmenej do konca roka 2024.

Militantné hnutie Taliban s dohodou nesúhlasí. Karzaj podľa vlastných slov s dohodou súhlasí, jej podpis však plánuje až po aprílových voľbách. Podľa USA je to neskoro.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny,

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny, "meteorologický balón"

DNES - 8:56Zahraničné

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón.

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

DNES - 8:19Zahraničné

Moderátorka britskej spravodajskej stanice BBC na začiatku živého vysielania omylom ukázala divákom prostredník.

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku

DNES - 7:55Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na solidaritu a súcit so židmi v Nemecku, keď v pri Brandenburskej bráne v Berlíne zapálil prvú sviecu na úvod Chanuky, židovského Sviatku svetiel.

Frontex nasadil na fínsko-ruské hranice 55-členný tím

Frontex nasadil na fínsko-ruské hranice 55-členný tím

DNES - 5:59Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž vo štvrtok uviedla, že na stráženie fínsko-ruskej hranice nasadila 55-členný tím.