Nicholsonová: Európsky preukaz uľahčí cestovanie ľudom so zdravotným postihnutím
- 12:38 11.01.2024
- Brusel

Občania členských krajín EÚ so zdravotným postihnutím sú o krok bližšie k tomu, aby sa im výrazne zlepšili podmienky pre cestovanie v rámci Únie.
Uviedla to vo štvrtok poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová po hlasovaní Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), informuje spravodajca TASR.
Nicholsonová ocenila, že výbor prijal návrh, v ktorom v mene liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) vystupovala ako hlavná spravodajkyňa pre smernicu EÚ o novom Európskom preukaze pre ľudí so zdravotným postihnutím.
Výbor prijal svoju pozíciu k tejto smernici a zároveň odsúhlasil mandát pre vyjednávačov europarlamentu pre finálne rokovania o znení smernice s členskými štátmi (Rada EÚ).
"Politické strany Európskeho parlamentu sú v postoji k smernici také jednotné, ako sa to pri návrhu novej legislatívy
z dielne Európskej komisie stáva len málokedy. Ukazuje to, akú veľkú váhu prikladáme v europarlamente téme ľudí so zdravotným postihnutím," uviedla Nicholsonová.
Podľa nej ide o dôležitú legislatívu, po ktorej volali zdravotne postihnutí Európania viac ako 15 rokov.
Spresnila, že vďaka celoeurópskej karte ZŤP bude môcť okolo 100 miliónov Európanov cestovať slobodnejšie a jednoduchšie. Hoci voľný pohyb garantujú zmluvy EÚ, ľudia so zdravotným postihnutím sa stretávajú s rôznymi prekážkami – od problémov s uznaním zliav pri doprave, vstupoch do múzeí či divadiel, cez pokuty pri parkovaní na vyhradených miestach v iných členských štátoch až po dlhé čakanie na uznanie hendikepu pri pobytoch za prácou alebo štúdiom.
„Som rada, že sme získali silný mandát na rokovania s členskými štátmi,“ povedala Nicholsonová, ktorá bude hlavnou vyjednávačkou EP v tejto záležitosti.
Podľa nej je najvyššou prioritou rokovacieho tímu EP rýchle schválenie novej smernice ešte v tomto roku, do konca aktuálneho volebného obdobia.
Nicholsonovej cieľom je aj to, aby ľudia so zdravotným postihnutím nestratili podporu a sociálne dávky počas obdobia pracovného alebo študijného pobytu, keď v inom členskom štáte prebieha proces prehodnocovania ich hendikepu.
O európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím budú môcť požiadať držitelia národného preukazu ZŤP, ktorí chcú cestovať alebo sa chystajú na pobyt v inom členskom štáte. Preukaz prinesie rovnaké preferenčné zaobchádzanie, napríklad zľavy na dopravu, kultúru či asistenciu. Bude vydaný vo fyzickej aj v elektronickej podobe. A vylepšený európsky parkovací preukaz zabezpečí rovnaké podmienky pri parkovaní, ako majú ľudia s postihnutím v domovskej krajine.

USA zablahoželali Merzovi, chcú spolupracovať v oblasti bezpečnosti
Spojené štáty v utorok zablahoželali Friedrichovi Merzovi k jeho zvoleniu za nového nemeckého kancelára a oznámili zámer spolupracovať na posilnení bezpečnosti v Európe.

Kallasová: Grónčania majú právo na sebaurčenie
Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová v utorok obhajovala právo Grónčanov na sebaurčenie.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.