• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 14.4.2024Meniny má Justína
12°Bratislava

Šéfka ÚDZS napísala poslancom, upozorňuje na oslabenie nezávislosti úradu

  • 11:43 06.12.2023
  • Bratislava
Šéfka ÚDZS napísala poslancom, upozorňuje na oslabenie nezávislosti úradu

Šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová upozorňuje poslancov na novelu kompetenčného zákona, ktorá podľa nej oslabí nezávislosť úradu cez odvolávanie jeho predsedu.

"Plánované vyňatie Národnej rady SR z procesu odvolávania aj menovania predsedu úradu a jeho podriadenie Ministerstvu zdravotníctva SR, je nesystémový krok a je otázne, či je v súlade s Ústavou SR," napísala im v liste. TASR ho poskytla hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

Bláhová poukázala na to, že v minulosti malo takéto riešenie veľmi negatívne dôsledky na zdroje verejného zdravotného poistenia a prinieslo „nezaslúžený profit“ finančnej skupine Penta. Zároveň upozornila, že úrad je jediná nezávislá inštitúcia, ktorá dohliada aspoň v obmedzenom rozsahu nad výberom zdravotných odvodov, ktoré boli podľa nej pred 20 rokmi kontroverzne sprivatizované. Doplnila, že v tomto roku zdravotné odvody predstavujú asi sedem miliárd eur, pričom veľká časť je pod kontrolou Penty.

Keďže Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ riadne nevysvetlilo dôvody, pre ktoré sa má zmeniť jestvujúci postup vymenúvania a odvolávania predsedu úradu a prečo sa to má udiať ešte aj v skrátenom legislatívnom konaní, teda bez verejnej a odbornej diskusie, vzniká dôvodné podozrenie, že za týmto návrhom novely sú zase len zištné záujmy finančných skupín,“ skonštatovala Bláhová. Poznamenala, že aj predstavitelia odbornej obce sa zhodujú, že nezávislý a odborne kompetentný ÚDZS má v spoločnosti nezastupiteľné miesto. Chce preto veriť, že poslanci návrh prehodnotia tak, aby bol v súlade s verejným záujmom i Ústavou SR.

Zámer odmieta aj Lekárske odborové združenie (LOZ). Vyzvalo na ponechanie nezávislého vedenia ÚDZS. Zdôraznilo, že v poslednom období významne upozorňoval na neúmerné zisky zdravotných poisťovní a finančných skupín podnikajúcich v zdravotníctve. Tvrdí, že ak prejde, inštitúcia stratí zmysel. Rovnako, že bude nasledovať politická výmena vo vedení úradu.

Ak by tieto ministerkou navrhované zmeny prešli a predsedu úradu bude dosadzovať minister zdravotníctva, ÚDZS sa stane úplne zbytočnou a drahou inštitúciou bez reálnej pomoci pacientom a štátu. Zároveň by ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková prebrala plnú politickú i právnu zodpovednosť za tento úrad a jeho rozhodnutia,“ reagoval predseda LOZ Peter Visolajský. Nikoho by podľa odborárov neprekvapilo, ak by takéto zmeny navrhla finančná skupina Penta, či Agel, ktorým nezávislé vedenie ÚDZS „komplikuje vyťahovanie peňazí zo slovenského zdravotníctva“.

Návrh novely zákona, ktorý má zmeny priniesť, schválila vláda minulý týždeň. Navrhla, aby ho parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Cieľom novely je podľa rezortu zdravotníctva návrat k právnej úprave, ktorá bola dlhoročne zaužívaná, a teda návrat k štandardnejšiemu spôsobu ustanovovania predsedu ÚDZS do funkcie. Zmenu kritizuje aj opozícia, hovorí o politizácii úradu. Progresívne Slovensko aj KDH už avizovali, že ju v parlamente nepodporia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS je skeptická voči vyjadreniam premiéra o znižovaní počtu štátnych úradníkov

SaS je skeptická voči vyjadreniam premiéra o znižovaní počtu štátnych úradníkov

VČERA - 17:40Domáce

Opozičná SaS je skeptická voči opakovaným vyjadreniam premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý chce znižovať stavy štátnych úradníkov.

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k zvoleniu aj čínsky prezident

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k zvoleniu aj čínsky prezident

VČERA - 16:40Domáce

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k víťazstvu v prezidentských voľbách aj čínsky prezident Si Ťin-pching.

Muž polial benzínom a zapálil jednu z brán pri Úrade vlády SR

Muž polial benzínom a zapálil jednu z brán pri Úrade vlády SR

VČERA - 15:46Domáce

Obvineniu z trestného činu výtržníctva v súbehu s trestným činom poškodzovania cudzej veci čelí 56-ročný Jozef T. z Bratislavy.

Premiér očakáva, že Peter Pellegrini bude ľudový prezident a ľavičiar

Premiér očakáva, že Peter Pellegrini bude ľudový prezident a ľavičiar

VČERA - 14:35Domáce

Premiér Robert Fico (Smer-SD) by privítal, keby bol Peter Pellegrini ako prezident ľavičiarom, aby mohli pokračovať v sociálnej politike.

Prezidentka: Nezabúdajme na obete stalinskej éry, nedopusťme návrat neľudskosti

Prezidentka: Nezabúdajme na obete stalinskej éry, nedopusťme návrat neľudskosti

VČERA - 13:41Domáce

Nezabúdajme na obete stalinskej éry a nedopusťme, aby sa vrátila neľudskosť týchto čias.