Vplyv internetu na psychiku: Nová štúdia popiera doterajšie zistenia
Rozsiahla medzinárodná štúdia poukazuje na nové zistenia, ktoré popierajú tie predošlé. Takto vyzerá skutočný vplyv internetu na psychické zdravie.
Používanie internetu na mobile a v počítači nijako neškodí psychickému zdraviu. Toto zistenie z Oxfordu prichádza na základe analýzy správania dvoch miliónov ľudí vo veku 15 až 89 rokov zo 168 rôznych krajín.
Napriek zaužívanému predpokladu, že internet sa negatívne podpisuje na psychickej pohode používateľov, vedci nenašli žiadny dôkaz, ktorý by to skutočne dokazoval. Otázny však zostáva vplyv sociálnych sietí, ktoré neboli súčasťou výskumu. Vedci rovnako nehodnotili čas, ktorí účastníci strávili na mobile alebo za počítačom.
Vplyv internetu netreba zovšeobecňovať
„Dlho sme hľadali nevyvrátiteľné spojivo medzi technológiou a psychickou pohodou, ale žiadne sme nenašli,“ uviedol v súvislosti s výskumom Andrew Przybylski z Oxfordského internetového inštitútu.
„Známa téza o vyslovene škodlivom vplyve internetu a mobilov na psychické zdravie je pravdepodobne nesprávna.“
Przybylski pripúšťa, že pri používaní internetu môže dôjsť k drobným zmenám u psychiky jednotlivca, no podľa neho „k akýmkoľvek zovšeobecňujúcim tvrdeniam o negatívnom vplyve internetu by sa malo pristupovať maximálne skepticky.“
Spoločnosti o tom vedia, ale nepovedia
Štúdia publikovaná v časopise Clinical Psychological Science analyzovala údaje o používateľoch internetu a mobilných dát v daných krajinách a zisťovala, či tieto dva faktory akýmkoľvek spôsobom súvisia so psychickou pohodou a s mentálnym zdravím.
Na hodnotenie psychického zdravia vedci použili údaje o počtoch pacientov s úzkosťou, depresiou a sklonmi k sebapoškodzovaniu. Aktuálny stav psychického zdravia jednotlivcov zisťovali pomocou rozhovoru alebo telefonického prieskumu.
Výsledky neukázali žiadnu zjavnú spojitosť medzi používaním internetu a jeho rozličnými vplyvmi na rôzne kategórie účastníkov. Naopak, u žien došlo v priebehu posledných dvadsiatich rokov k celkovému zlepšeniu miery spokojnosti.
Vedci v závere štúdie apelujú na technologických gigantov, aby zverejnili viac informácií o vplyvoch internetu.
„Výskum o vplyve internetových technológií nenapreduje, pretože najpotrebnejšie údaje sa zbierajú a držia za zatvorenými dverami technologických spoločností a online platforiem.“
Podrobnejšie údaje o vplyve internetu na jeho používateľov, ktoré sú v rukách technologických gigantov, by podľa vedcov výrazne prispeli k transparentnosti a dôveryhodnosti nezávislých výskumov o psychickom zdraví.
Štyri kľúčové faktory, ktoré vás ochránia pred demenciou: Toto musíte jesť častejšie
Štúdia odhalila kľúčové faktory, ktoré vás môžu ochrániť pred rozvojom demencie.
Rakovinu prezradí aj dýchanie, tento príznak neignorujte
Často prehliadaný príznak zhubného ochorenia vás môže priviesť až k lekárovi.
Účinky konzumácie maku: Toto s makom nikdy nerobte
Semená maku pochádzajú z tej istej rastliny, z ktorej sa vyrába ópium a morfium.
Pozor na nebezpečné sviečky: Tieto druhy škodia viac ako cigaretový dym
Odborníci tvrdia, že tieto typy sviečok môžu byť pre vaše zdravie horšie ako dym z cigariet.
Toto obľúbené jedlo znižuje chrápanie
Častejšia konzumácia mliečnej potraviny znižuje mieru chrápania.