Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia
Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.
Unikátna štúdia na jednovaječných dvojčatách ukázala, že vegánstvo znižuje riziko srdcových problémov v priebehu niekoľkých týždňov. Vegáni mali výrazne nižší cholesterol, zdravšiu hladinu cukru v krvi a viac schudli už za dva mesiace ako tí, ktorí jedli druhy potravín. Výsledky štúdie boli publikované v odbornom žurnále JAMA Network Open.
Vegánstvo bolo v minulosti spojené a s inými zdravotnými problémami, ako je anémia a depresia. Výskumný tím z Kalifornie sa domnieva, že nové zistenia poukazujú na nižšie riziko srdcových ochorení, keďže cholesterol, cukor v krvi a hmotnosť sú rizikové faktory.
Christopher Gardner, výskumný pracovník v oblasti výživy na Stanfordskej univerzite, uviedol, že štúdia poskytla dôkazy, že vegánska strava je zdravšia ako bežná strava. Štúdie sa zúčastnilo 22 párov jednovaječných dvojčiat s priemerným vekom 39 rokov. Z účastníkov bolo 77 % žien.
Žiadny z účastníkov nemal kardiovaskulárne problémy ani nebol obézny. Ich priemerné BMI bolo 25,9, čo znamená, že účastníci mali miernu nadváhu. Tím sa rozhodol skúmať dvojčatá, pretože mali podobnú genetiku a životný štýl.
Zdravá strava pomáha, no vegánska má ešte lepší vplyv
Vedci zo Stanfordskej univerzity a Kalifornskej univerzity v Irvine požiadali jedno dvojča z každého páru, aby sa stravovalo vegánsky, zatiaľ čo druhé dvojča malo bežnú stravu. Obe diéty obsahovali zeleninu, strukoviny, ovocie a celozrnné výrobky.
Cukry a rafinované obilniny, ako napríklad biely chlieb a cestoviny, neboli zahrnuté v žiadnom z týchto stravovacích plánov. Vegánska diéta neobsahovala žiadne mäso ani živočíšne produkty, zatiaľ čo všežravá strava zahŕňala kuracie mäso, ryby, vajcia, syry, mliečne výrobky a iné živočíšne produkty.
Počas prvých štyroch týždňov dodávala stravovacia služba každej dvojici 21 jedál týždenne, ktoré zahŕňali sedem raňajok, obedov a večerí. Počas posledných štyroch týždňov si účastníci pripravovali jedlá sami. S dvojčatami sa viedli rozhovory o ich stravovaní a viedli si záznamy o tom, čo jedli. Dietológ im bol stále k dispozícii, aby im odpovedal na otázky.
Výskumníci merali účastníkom hmotnosť a robili krvné testy v troch obdobiach počas štúdie: na začiatku pokusu, po štyroch týždňoch a po ôsmich týždňoch. Východisková hodnota LDL u vegánov bola 110,7 mg/dl a u všežravcov 118,5 mg/dl. Na konci štúdie klesli hladiny na 95,5 a 116,1. U vegánov to bol 14-percentný pokles.
U vegánskych účastníkov bol zaznamenaný aj približne 20-percentný pokles inzulínu - jeho vyššia hladina môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky. Okrem toho vegáni schudli o 4,2 kilogramu viac ako všežravci.
Podľa Gardnera by väčšina z nás prospelo, keby sme prešli na rastlinnú stravu: „Každý, kto sa rozhodne pre vegánsku stravu, môže zlepšiť svoj dlhodobý zdravotný stav za dva mesiace, pričom najväčšia zmena sa prejavila v prvom mesiaci.“
Slivky obsahujú mnoho prospešných živín, pomáhajú aj proti zápche
Slivky sú zdrojom množstva zdraviu prospešných živín. Okrem iného obsahujú sorbitol, ktorý má laxatívne účinky, čím pomáhajú proti zápche.
Video: Čo sa deje so slúchadlami po vložení do ucha?
Ak používate slúchadlá, ktoré sa vkladajú priamo do uší, nemali by ste ich používať príliš často. Simulácia ukazuje, čo môže nasledovať.
Video: V tejto oblasti tváre si vyrážky nikdy nevytláčajte. Viete, čo hrozí?
Vyhnite sa závažným zdravotným následkom pri odstraňovaní vyrážok. Táto oblasť tváre je na to obzvlášť citlivá.
Chirurg radí: 2 skupiny pacientov, ktorí by mali užívať aspirín každý deň
Podľa kardiochirurga existujú dve skupiny ľudí, ktorým sa oplatí preventívne užívať aspirín.
Trpíte nespavosťou? Pozor na tento doplnok, môže ju ešte zhoršiť!
Hoci sa doplnok bežne inzeruje ako pomocník pri skvalitňovaní spánku, v skutočnosti môže vašu rutinu ešte zhoršiť.