Biden: Američanov zajatých Hamasom sa budeme snažiť oslobodiť zo všetkých síl
- 20:36 13.10.2023
- Washington

Biely dom urobí všetko, čo je v jeho silách, aby oslobodil amerických občanov, ktorých palestínske hnutie Hamas drží ako rukojemníkov. V piatok to uviedol americký prezident Joe Biden.
Militanti z Hamasu zajali počas víkendového masívneho útoku na Izrael asi 150 ľudí a odvliekli ich do Gazy. Sú medzi nimi Izraelčania, cudzinci aj ľudia s dvojakým občianstvom.
Biden hovoril s rodinami 14 Američanov, ktorí sú nezvestní po sobotnom útoku Hamasu. Biely dom dosiaľ nespresnil, koľko z nich je medzi rukojemníkmi, no potvrdil, že v Izraeli zahynulo najmenej 27 občanov USA.
Prezident v relácii „60 minút“ spravodajskej stanice CBS News rodinám nezvestných Američanov odkázal, že jeho administratíva urobí všetko, čo bude v jej silách, aby ich našla a dostala domov. „Toto ani nie je ľudské správanie. Je to čisté barbarstvo,“ povedal Biden o konaní Hamasu.
CBS News zverejnila v piatok iba krátky úryvok z rozhovoru, ktorý odvysiela v nedeľu, vysvetlila AFP.
Neočakávaný sobotný útok Hamasu si v Izraeli vyžiadal najmenej 1300 obetí. Palestínske úrady z pásma Gazy hlásili po odvetných leteckých útokoch Izraela už takmer 1800 mŕtvych. Hamas tvrdí, že 13 rukojemníkov zomrelo pri izraelských útokoch.

Pápež Lev XIV. zdôraznil, že rodina je založená na zväzku medzi mužom a ženou
Pápež Lev XIV. v piatok na stretnutí s členmi diplomatického zboru akreditovanými pri Svätej stolici povedal, že rodina je založená na „stabilnom zväzku medzi mužom a ženou“.

Trump sa chce stretnúť s Putinom a vyriešiť krízu v Pásme Gazy
Americký prezident Donald Trump v piatok na záver svojej návštevy krajín Blízkeho východu oznámil, že by sa rád čo najskôr stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie
Andrij Jermak na sociálnej sieti Telegram informoval, že prioritou ukrajinskej delegácie na piatkových rokovaniach s Ruskom v Istanbule bude dohodnúť bezpodmienečné prímerie.

Šutaj Eštok rokoval so šejkom v Abú Zabí
Ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka vo štvrtok v Abú Zabí prijal jeho rezortný partner Spojených arabských emirátov šejk Sajf bin Zájid Ál Nahján.

Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu
Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie.