• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.5.2025Meniny má Viliam
21°Bratislava

ÚRSO: Prieskum neukázal zlepšenie situácie na trhu neregulovanej dodávky energií

  • 8:01 06.10.2023
  • Bratislava
ÚRSO: Prieskum neukázal zlepšenie situácie na trhu neregulovanej dodávky energií

Súčasná situácia so zverejňovaním a aktualizáciou cien za neregulovanú dodávku elektriny a plynu ukazuje nedostatočnú mieru konkurencie medzi dodávateľmi na tomto trhu.

Vytvára tak riziká ohľadne primeranosti zmluvných cien elektriny a plynu. Upozornil na to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na základe septembrového prieskumu zverejnených cien a cenníkov za neregulovanú dodávku energií pre koncových odberateľov. Úrad ním chcel posúdiť, či na trhu pretrvávajú nepriaznivé aspekty identifikované v obdobnom prieskume z mája tohto roka.

V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom nedošlo podľa ÚRSO k zlepšeniu v stave zverejňovania cien a cenníkov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu. Nedošlo ani k zlepšeniu v stave aktualizácie zverejnených cien a cenníkov, s pozitívnou výnimkou Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a niekoľkých menších dodávateľov. Zverejnené ceny najmä u veľkých dodávateľov podľa úradu nedostatočne zohľadňujú pokles trhových cien elektriny a plynu v priebehu roka a nedošlo ani k zlepšeniu výhodnosti cenových ponúk v porovnaní s okolitými krajinami.

Efektívne fungujúci trh s energiami je nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie primeraných cien energií pre odberateľov v SR. Vzhľadom na očakávané zníženie štátnych dotácií v energetike v budúcom roku je možné predpokladať, že prevažná väčšina koncových odberateľov na neregulovanom trhu energií bude platiť priamo zmluvné ceny ponúkané dodávateľmi. Preto je dôležité, aby zmluvné ceny primerane zohľadňovali aktuálne trhové ceny energií, ktoré v priebehu roka 2023 výrazne klesli,“ zhodnotil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Úrad bude podľa neho konzultovať s Protimonopolným úradom (PMÚ) ohľadne opatrení na posilnenie hospodárskej súťaže na trhu neregulovanej dodávky elektriny a plynu v SR. ÚRSO zároveň navrhuje viaceré opatrenia na zlepšenie situácie na tomto trhu.

Presadzovať chce zavedenie povinnosti dodávateľov pravidelne zverejňovať a aktualizovať cenníky pre neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov. Plánuje zavedenie zverejňovania indikátorov aktuálnych trhových cien energií pri ich typickom zazmluvňovaní odberateľmi na obdobie 12 mesiacov, a to na mesačnej báze.

Úrad bude tiež presadzovať dočasné zavedenie maximálneho limitu na výšku obchodnej marže na neregulovanom trhu dodávky elektriny a plynu a povinnosť dodávateľov neodkladne upraviť zmluvné ceny v prípade, ak presahujú stanovený limit. Naďalej chce systematicky navrhovať zvýšenie dohľadu nad trhom, ako aj povinný reporting a hodnotenie nákupných a predajných transakcií na neregulovanom trhu dodávky energií pre koncových odberateľov v SR.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Opozícia chce mimoriadnu schôdzu o PPA, riešiť chce aj odvolávanie Becíka

Opozícia chce mimoriadnu schôdzu o PPA, riešiť chce aj odvolávanie Becíka

DNES - 14:08Ekonomické

Opozícia chce v záležitosti Pôdohospodárskej platobnej agentúry zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR.

Erik Tomáš: Rozšírením kurzarbeitu chce štát predísť škodám na zamestnanosti

Erik Tomáš: Rozšírením kurzarbeitu chce štát predísť škodám na zamestnanosti

DNES - 13:36Ekonomické

Uvalenie amerických ciel by mohlo spôsobiť hospodárske škody na strane zamestnávateľov, ale malo by vplyv aj na samotnú zamestnanosť.

ECB: Lagardová je odhodlaná dokončiť svoje funkčné obdobie v banke

ECB: Lagardová je odhodlaná dokončiť svoje funkčné obdobie v banke

DNES - 12:34Ekonomické

Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová je odhodlaná dokončiť svoje osemročné funkčné obdobie na čele banky.

Sociálna poisťovňa od júna zvyšuje predčasné starobné dôchodky ďalšej skupine poberateľov

Sociálna poisťovňa od júna zvyšuje predčasné starobné dôchodky ďalšej skupine poberateľov

DNES - 11:31Ekonomické

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch prepočítava a zvyšuje predčasné starobné dôchodky priznané pred 1. januárom 2023 ďalšej skupine poberateľov.

Prezident apeloval na konsolidáciu, ktorá neutlmí hospodársky rast krajiny

Prezident apeloval na konsolidáciu, ktorá neutlmí hospodársky rast krajiny

DNES - 11:26Ekonomické

Na kvalitu života na Slovensku má, okrem iného, mimoriadne významný vplyv hospodársky sektor. Zamestnávatelia musia byť pre štát partnerom, nie nepriateľom.