• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Borrell v Odese odsúdil barbarské ruské útoky

  • 18:49 30.09.2023
  • Brusel
Borrell v Odese odsúdil barbarské ruské útoky

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v sobotu neohlásene navštívil juhoukrajinské prístavné mesto Odesa, kde si prezrel historické budovy poškodené a zničené pri ruských útokoch.

Toto je dobrý príklad toho, ako sa Rusko usiluje zničiť Ukrajinu,“ povedal Borrell stojac pred ruinami odeskej pravoslávnej katedrály, poškodenej 23. júla pri masívnom ruskom útoku, ktorý šéf diplomacie EÚ označil za „barbarský“.

Podľa Borrella je Odesa nádherným historickým mestom, ktoré by sa malo objavovať v správach ako dejisko bohatého kultúrneho života. „Namiesto toho sa toto mesto spomína v médiách ako častý cieľ Putinovej vojny. EÚ podporuje proces stabilizácie miest, ktoré postihla barbarská ruská deštrukcia,“ uviedol na záberoch nakrútených pred katedrálou.

Zopakoval pritom postoj EÚ, že Ukrajina má plné právo brániť sa voči agresii zo strany Ruska a opäť získať úplnú kontrolu nad svojím územím. Únia bude podľa neho poskytovať Ukrajine toľko pomoci, koľko bude potrebovať, čo podľa neho zahŕňa vojenskú, ekonomickú, politickú aj diplomatickú podporu.

Borrell Odesu navštívil na prvé výročie toho, ako Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovali štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny. Jeho návšteva v Odese nebola vopred ohlásená a neboli zverejnené ani informácie o ďalšom programe jeho cesty.

Čiernomorský prístav Odesa Rusko opakovane ostreľuje od začiatku invázie, ale jeho útoky sa značne zintenzívnili po tom, ako Moskva v júli jednostranne odstúpila od tzv. čiernomorskej obilnej dohody. Kremeľ sa týmto spôsobom zjavne snaží prekaziť snahy Ukrajiny o vývoz obilia z ukrajinských prístavov aj bez tejto dohody, keďže ruské útoky často cielia na zásoby obilia či infraštruktúru umožňujúcu jeho prepravu.

Už v januári tohto roka zaradila Organizácia OSN pre vedu, kultúru a vzdelávanie (UNESCO) historické centrum Odesy, kde sa nachádza i spomenutá katedrála, na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva v ohrození.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny,

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny, "meteorologický balón"

DNES - 8:56Zahraničné

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón.

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

DNES - 8:19Zahraničné

Moderátorka britskej spravodajskej stanice BBC na začiatku živého vysielania omylom ukázala divákom prostredník.