• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane

  • 15:10 30.09.2023
  • Kyjev
Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane

Africké krajiny majú podľa Kulebu záujem nielen o nákup ukrajinských zbraní, ale aj o umiestnenie ich výroby na svoje územie.

Na prvom medzinárodnom fóre obranného priemyslu, ktoré sa v piatok uskutočnilo v Kyjeve, to podľa agentúry uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Afrika bola pred vypuknutím totálnej vojny jedným z najväčších trhov pre ukrajinské vojenské produkty,“ povedal Kuleba v panelovej diskusii, ktorá sa konala za zatvorenými dverami.

Afrika podľa Kulebu čaká na návrat ukrajinských firiem na svoje trhy, no zatiaľ tomu bráni agresia Ruska. Africké krajiny však majú záujem vyrábať ukrajinské zbrane a muníciu na svojom území.

Z toho vyplýva, že africkí partneri vedia, že ukrajinské zbrane budú mimoriadne vysokej kvality, a berú nás ako partnerov,“ povedal Kuleba.

Je to nový trend,“ konštatoval Kuleba, ktorý verí, že „dopyt po predaji a výrobe zbraní vyrobených na Ukrajine bude veľmi vysoký“.

Ukrajina je od začiatku invázie Ruska vo februári 2022 značne závislá od vojenskej pomoci západných krajín. Zároveň sa snaží posilňovať svoj vlastný zbrojný priemysel, keďže sa obáva, že podpora jeho spojencov môže kolísať, píše AFP.

Na medzinárodnom fóre v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval o založení Aliancie obranného priemyslu. Ukrajinský rezort diplomacie uviedol, že do skončenia fóra sa k aliancii pripojilo 38 spoločností z 19 krajín. V rámci fóra podpísali ukrajinské firmy 20 dohôd a memorand so zahraničnými partnermi o výrobe bezpilotných lietadiel a opravách a výrobe obrnených vozidiel a munície.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny,

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny, "meteorologický balón"

DNES - 8:56Zahraničné

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón.

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

DNES - 8:19Zahraničné

Moderátorka britskej spravodajskej stanice BBC na začiatku živého vysielania omylom ukázala divákom prostredník.

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku

DNES - 7:55Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na solidaritu a súcit so židmi v Nemecku, keď v pri Brandenburskej bráne v Berlíne zapálil prvú sviecu na úvod Chanuky, židovského Sviatku svetiel.

Frontex nasadil na fínsko-ruské hranice 55-členný tím

Frontex nasadil na fínsko-ruské hranice 55-členný tím

DNES - 5:59Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž vo štvrtok uviedla, že na stráženie fínsko-ruskej hranice nasadila 55-členný tím.