• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc

  • 13:34 30.09.2023
  • Kyjev/Bratislava
Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc

Zelenskyj vyzdvihol najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala.

Minister obrany SR Martin Sklenár absolvoval v piatok 29. septembra v ukrajinskej metropole Kyjev okrem vystúpenia v paneli konferencie DFNC1 aj bilaterálne rokovania s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, ako aj so svojím náprotivkom, ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva obrany SR.

Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktoré vyjadrili jasnú podporu Ukrajine aj prostredníctvom náročných rozhodnutí o poskytnutí vojenskej pomoci, a to vrátane pre Ukrajinu významnej techniky, ktorá má v rukách ukrajinských obrancov schopnosť chrániť životy,“ pripomenul minister Sklenár na margo poďakovania, ktoré opakovane vyjadril prezident Zelenskyj.

Ako spresnil, ukrajinský prezident vyzdvihol všetku pomoc, menovite najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala. Súčasťou diskusie boli aj možnosti ďalšej podpory vrátane oblastí s potenciálom zapojenia spoločností slovenského obranného priemyslu, najmä v odmínovaní, ale aj v ďalších oblastiach.

Význam tejto pomoci Ukrajine je nespochybniteľný, a to tak pre Ukrajinu, ako aj Slovensko a globálne medzinárodné spoločenstvo. Nielen morálne, ale aj bezpečnostné a tiež významné ekonomické faktory sú jasným odkazom, že slobodná a demokratická Ukrajina je pre našu budúcnosť nesmierne dôležitá,“ zdôraznil minister Sklenár.

Rokovanie s ukrajinským kolegom - ministrom obrany Rustemom Umerovom bolo venované najmä aktuálnej situácii na bojisku a tiež aktuálnym potrebám ukrajinských ozbrojených síl, vrátane vojenskej pomoci, výcviku a ďalších foriem podpory.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny,

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny, "meteorologický balón"

DNES - 8:56Zahraničné

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón.

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

DNES - 8:19Zahraničné

Moderátorka britskej spravodajskej stanice BBC na začiatku živého vysielania omylom ukázala divákom prostredník.

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku

DNES - 7:55Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na solidaritu a súcit so židmi v Nemecku, keď v pri Brandenburskej bráne v Berlíne zapálil prvú sviecu na úvod Chanuky, židovského Sviatku svetiel.

Frontex nasadil na fínsko-ruské hranice 55-členný tím

Frontex nasadil na fínsko-ruské hranice 55-členný tím

DNES - 5:59Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž vo štvrtok uviedla, že na stráženie fínsko-ruskej hranice nasadila 55-členný tím.

Ukrajina skúša obísť blokádu na poľskej hranici prepravou kamiónov po železnici

Ukrajina skúša obísť blokádu na poľskej hranici prepravou kamiónov po železnici

VČERA - 21:09Zahraničné

Ukrajinskí prepravcovia testujú prepravu kamiónov cez zablokovanú poľsko-ukrajinskú štátnu hranicu po železnici.