• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.6.2024Meniny má Vratislav
31°Bratislava

5 jedál, ktorým by ste sa pred letom mali vyhnúť

  • 21:48 28.09.2023
  • Bratislava
5 jedál, ktorým by ste sa pred letom mali vyhnúť

Pred nástupom do lietadla zažeňte hlad radšej inými potravinami.

Pri lietaní záleží nielen na pohodlí a dostatočnom odpočinku, ale tiež na jedle, ktoré pred ním alebo počas neho jete. Výber potravín má totiž zásadný vplyv na hladinu energie, čo sa môže odraziť na výslednom prispôsobení sa novému časovému pásmu. Rôzne pokrmy okrem toho trávime odlišne v rôznych nadmorských výškach, preto to, čo nám nerobí problém na zemi, nemusí byť pre žalúdok vhodné vo vzduchu.

Výživový poradca Ryan Davidson zo spoločnosti vyrábajúcej očistné nápoje Raw Juicery pre portál New York Post vymenoval 5 potravín, ktorým sa pri lietaní radšej treba vyhnúť.

Káva

Zdá sa, že nás drží pri živote, no ani pri maximálnej únave po nej netreba siahať. „Káva dehydruje organizmus a pôsobí mierne močopudne, takže vás počas letu donúti pobehovať na toaletu. To je nepríjemné nielen pre vás, ale aj ostatných cestujúcich,“ vysvetľuje Davidson.

Expert dodáva, že kofeínovým nápojom sa treba vyhýbať najmenej dve hodiny pred nástupom na palubu.

Alkohol

Niektoré letecké spoločnosti síce ponúkajú alkohol aj počas letu, no podľa Davidsona sa tomuto lákadlu treba vyhnúť. „Telo vo vzduchu nespracúva alkohol tak efektívne kvôli tlaku v kabíne a zníženej hladine kyslíka,“ tvrdí.

Ak si predsa len doprajete pohárik alebo dva, účinky alkoholu na sebe pravdepodobne spozorujete oveľa skôr ako na zemi. „Môžete tak zmeškať prípojné lety, môžu vám odmietnuť prenajať vozidlo, alebo vás dokonca zatknú za nevhodné správanie na palube,“ vymenúva Davidson.

Voda z kohútika

Voda najlepšie utíši smäd počas letu, no pite radšej balenú, radí Davidson. Napriek tomu, že lietadlá sú pravidelne kontrolované aj v rámci prevencie kontaminácie zásob vody, neznamená to, že sa jej dá stopercentne vyhnúť.

„Najbezpečnejšou voľbou je balená voda, odporúčam vyhnúť sa tekutinám, ktoré môžu pochádzať zo zásobovacej nádrže,“ pokračuje odborník. Ak sa chcete vyhnúť hnačke, vracaniu a ťažkostiam s dýchaním, vyhnite sa aj nápojom ako horúca čokoláda, čaj či káva, ktoré ponúka personál.

Jablká

Jablká rozhodne môžeme považovať za zdravú potravinu, no treba pripomenúť, že obsahujú množstvo fruktózy a vlákniny, z ktorých vás počas letu môže nafukovať.

Podľa Davidsona by sme jablká nemali celkom vyčleňovať z jedálnička. „Ale 24 hodín pred letom sa im vyhnite, lebo 4 až 5 gramov vlákniny v jednej porcii môže viesť k nafukovaniu na palube,“ uvádza poradca v rozhovore.

Žuvačka

Mnohí cestujúci žujú žuvačku ako prevenciu pred zaľahnutím v uchu pri zmene tlaku v lietadle. Málokto však berie do úvahy vedľajšie účinky jej žuvania.

„Samotné natlakovanie kabíny zvyšuje pravdepodobnosť plynatosti. Jeho riziko zvyšuje aj žutie žuvačky, keďže pri ňom otvárate ústa a prehĺtate vzduch. K nadmernej plynatosti prispievajú aj umelé sladidlá v žuvačke,“ dodáva Davidson.

Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri odvykaní od fajčenia sa treba načas vyhýbať stretnutiam s fajčiarmi

Pri odvykaní od fajčenia sa treba načas vyhýbať stretnutiam s fajčiarmi

VČERA - 9:22Zdravie

V boji proti závislosti od fajčenia pomáha viacero činností.

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

13:40 16.06.2024Zdravie

Ženy, ktoré mali v istom období života vyššiu váhu, sú rizikové, aj keď neskôr schudli.

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

19:37 13.06.2024Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.