• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

5 jedál, ktorým by ste sa pred letom mali vyhnúť

  • 21:48 28.09.2023
  • Bratislava
5 jedál, ktorým by ste sa pred letom mali vyhnúť

Pred nástupom do lietadla zažeňte hlad radšej inými potravinami.

Pri lietaní záleží nielen na pohodlí a dostatočnom odpočinku, ale tiež na jedle, ktoré pred ním alebo počas neho jete. Výber potravín má totiž zásadný vplyv na hladinu energie, čo sa môže odraziť na výslednom prispôsobení sa novému časovému pásmu. Rôzne pokrmy okrem toho trávime odlišne v rôznych nadmorských výškach, preto to, čo nám nerobí problém na zemi, nemusí byť pre žalúdok vhodné vo vzduchu.

Výživový poradca Ryan Davidson zo spoločnosti vyrábajúcej očistné nápoje Raw Juicery pre portál New York Post vymenoval 5 potravín, ktorým sa pri lietaní radšej treba vyhnúť.

Káva

Zdá sa, že nás drží pri živote, no ani pri maximálnej únave po nej netreba siahať. „Káva dehydruje organizmus a pôsobí mierne močopudne, takže vás počas letu donúti pobehovať na toaletu. To je nepríjemné nielen pre vás, ale aj ostatných cestujúcich,“ vysvetľuje Davidson.

Expert dodáva, že kofeínovým nápojom sa treba vyhýbať najmenej dve hodiny pred nástupom na palubu.

Alkohol

Niektoré letecké spoločnosti síce ponúkajú alkohol aj počas letu, no podľa Davidsona sa tomuto lákadlu treba vyhnúť. „Telo vo vzduchu nespracúva alkohol tak efektívne kvôli tlaku v kabíne a zníženej hladine kyslíka,“ tvrdí.

Ak si predsa len doprajete pohárik alebo dva, účinky alkoholu na sebe pravdepodobne spozorujete oveľa skôr ako na zemi. „Môžete tak zmeškať prípojné lety, môžu vám odmietnuť prenajať vozidlo, alebo vás dokonca zatknú za nevhodné správanie na palube,“ vymenúva Davidson.

Voda z kohútika

Voda najlepšie utíši smäd počas letu, no pite radšej balenú, radí Davidson. Napriek tomu, že lietadlá sú pravidelne kontrolované aj v rámci prevencie kontaminácie zásob vody, neznamená to, že sa jej dá stopercentne vyhnúť.

„Najbezpečnejšou voľbou je balená voda, odporúčam vyhnúť sa tekutinám, ktoré môžu pochádzať zo zásobovacej nádrže,“ pokračuje odborník. Ak sa chcete vyhnúť hnačke, vracaniu a ťažkostiam s dýchaním, vyhnite sa aj nápojom ako horúca čokoláda, čaj či káva, ktoré ponúka personál.

Jablká

Jablká rozhodne môžeme považovať za zdravú potravinu, no treba pripomenúť, že obsahujú množstvo fruktózy a vlákniny, z ktorých vás počas letu môže nafukovať.

Podľa Davidsona by sme jablká nemali celkom vyčleňovať z jedálnička. „Ale 24 hodín pred letom sa im vyhnite, lebo 4 až 5 gramov vlákniny v jednej porcii môže viesť k nafukovaniu na palube,“ uvádza poradca v rozhovore.

Žuvačka

Mnohí cestujúci žujú žuvačku ako prevenciu pred zaľahnutím v uchu pri zmene tlaku v lietadle. Málokto však berie do úvahy vedľajšie účinky jej žuvania.

„Samotné natlakovanie kabíny zvyšuje pravdepodobnosť plynatosti. Jeho riziko zvyšuje aj žutie žuvačky, keďže pri ňom otvárate ústa a prehĺtate vzduch. K nadmernej plynatosti prispievajú aj umelé sladidlá v žuvačke,“ dodáva Davidson.

Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.