Kosovský premiér kritizuje Lajčáka, vraj je zaujatý v prospech Srbska
- 21:42 18.09.2023
- Priština

Kosovský premiér Albin Kurti v pondelok obvinil osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslava Lajčáka z nekorektného a zaujatého prístupu.
Počas minulotýždňových rozhovorov v Bruseli medzi Srbskom a Kosovom o normalizácii vzťahov Lajčák podľa Kurtiho koordinoval svoje kroky so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell po rokovaniach v Bruseli pripísal zodpovednosť za ich neúspech kosovskému premiérovi. Ten sa podľa Borrella dožadoval, aby Srbsko fakticky uznalo nezávislosť Kosova ako podmienku ďalšieho pokroku v rokovaniach. Taktiež „nebol pripravený pristúpiť“ k vytvoreniu združenia obcí so srbskou väčšinou na území Kosova, ktoré by im poskytlo väčšiu autonómiu.
Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, čo Belehrad doteraz neuznal.
Kurti v pondelok uviedol, že počas bruselských rokovaní navrhol konkrétny plán na naplnenie februárovej dohody o urovnaní sporov. Hoci Belehrad iný návrh v tejto súvislosti nepredložil, Lajčák sa podľa Kurtiho chopil iniciatívy a predložil starý srbský dokument, ktorý bol predtým zamietnutý.
„Tieto rokovania sa rozchádzajú v dôsledku asymetrie zo strany sprostredkovateľa. Nepotrebujeme takéhoto jednostranného vyslanca, ktorý vôbec nie je neutrálny a korektný...,“ vyhlásil Kurti.
Kosovský premiér kritizoval európskych diplomatov za to, že sa neohradili voči Srbsku, ktoré podľa neho neustále porušuje februárovú dohodu.
Ako píše agentúra AP, Kosovo nebolo spokojné už s výberom Lajčáka ako sprostredkovateľa, pretože pochádza zo Slovenska a vyberal ho Španiel Borrell. Pritom Slovensko aj Španielsko spolu s ďalšími troma členskými štátmi EÚ neuznávajú nezávislosť Kosova. Borrell je však španielsky občan katalánskej národnosti.
Napätie medzi Prištinou a Belehradom vrcholilo počas mája, keď pri potýčkach na severe Kosova utrpelo zranenia približne 90 vojakov mierovej misie NATO (KFOR) a 50 srbských demonštrantov. V tejto oblasti žije 50.000 Srbov, ktorí tam tvoria väčšinu. Násilie vypuklo po tom, čo sa funkcií ujali starostovia albánskej národnosti po voľbách, ktoré bojkotovali Srbi žiadajúci naplnenie dohody o väčšej autonómii.

Borrell v Odese odsúdil barbarské ruské útoky
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v sobotu neohlásene navštívil juhoukrajinské prístavné mesto Odesa, kde si prezrel historické budovy poškodené a zničené pri ruských útokoch.

Medvedev: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine
Ruský exprezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v sobotu naznačil, že Moskva by mohla anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine.

Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane
Africké krajiny majú podľa Kulebu záujem nielen o nákup ukrajinských zbraní, ale aj o umiestnenie ich výroby na svoje územie.

Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc
Zelenskyj vyzdvihol najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala.

Británia: Moskva na Ukrajine naďalej vsádza na žoldnierov a dobrovoľníkov
Rusko aj po vzbure žoldnierov z Vagnerovej skupiny naďalej vsádza na dobrovoľnícke zbory a súkromné armády, vyplýva z najnovších poznatkov britských tajných služieb.