Musk, Zuckerberg a ďalší v Kongrese diskutovali o umelej inteligencii
- 6:06 14.09.2023
- Washington

Elon Musk, Mark Zuckerberg a ďalšie osobnosti z oblasti technológií v stredu v americkom Kongrese diskutovali o plánoch v oblasti umelej inteligencie (artificial intelligence - AI).
Spojené štáty pripravujú návrh legislatívy s cieľom lepšie tieto technológie kontrolovať. Správu o tom TASR prevzala z agentúry AFP.
Vodca demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuck Schumer plánuje viacero tzv. fór o inováciách v oblasti umelej inteligencie, na ktorých zákonodarcovia môžu klásť otázky lídrom z oblasti technológií.
To, či sa Kongresu podarí schváliť legislatívu s jasnými pravidlami na obmedzenie AI, však nie je jasné pre názorové rozdiely a blížiace sa prezidentské voľby v novembri 2024.
Európa dosiahla pri regulácii využívania AI už značný pokrok, americkí zákonodarcovia sú preto vystavení tlaku, aby sa vyhli zaostávaniu a možným negatívnym následkom využívania AI, ako sú strata pracovných miest či dezinformácie, konštatovala AFP.
Schumer povedal, že predstavitelia oboch hlavných politických strán v USA v stredu začínajú debatovať o pravidlách v oblasti AI, ktoré by mal Kongres schváliť. „S AI nemôžeme byť ako pštrosy strkajúce hlavy do piesku,“ zdôraznil.
Na fóre sa okrem zakladateľa spoločnosti Tesla Elona Muska či šéfa spoločnosti Meta Zuckerberga zúčastnil aj Sam Altman z vývojárskej spoločnosti OpenAI a zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Účastníci fóra počas troch hodín rokovali o rôznych témach vrátane rizík a potenciálu AI. Médiá na podujatie prístup nemali, doplnila AFP.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.