• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!

  • 18:00 24.11.2014
  • BRATISLAVA
Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!

Ženy majú naozaj právo tvrdiť, že sú unavenejšie ako muži. Na príčine je totiž množstvo biologických i psychosociálnych faktorov, ktoré ťahajú ženy po splnení povinností rovno do postele.

Toto tvrdenie dokázali výsledky výskumu Centra pre kontrolu chorôb. K unavenosti sa tiež priznávajú samy ženy oveľa častejšie ako opačné pohlavie. Muži údajne nemajú takú potrebu spánku. Ženy sú náchylnejšie na spánkové poruchy ako nespavosť či únavový syndróm.

Ženy zaspia skôr

Ak by sme to mali zhrnúť na pohlavia, ženy vo všeobecnosti zaspia a prebudia sa skôr ako ich polovičky, hoci idú do postele v rovnakom čase. Všetky tieto atribúty im môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy. Sú na ne dokonca oveľa náchylnejšie ako muži.

Výskum dokazuje, že zlý spánok ženám spôsobuje cukrovku 2.typu, srdcové choroby či zvýšený krvný tlak. Navyše sa zobúdzajú slabé a nie príliš dobre naladené.

Unavené, no naplno pracujúce

Rovnako tak podliehajú ženy príznakom stresu oveľa častejšie. Ide o bolesti hlavy a problémy s trávením. Aj so stresovým vypätím je spojený pocit únavy. Chvíľka pokoja v spálni a natiahnutie svalov je žiaducim odpočinkom od hektického životného štýlu.

Zaujímavou skutočnosťou je tiež to, že hoci sa ženy viac sťažujú na únavu, v práci nepodávajú nižší výkon. Pričom nevyspatí muži sú vtedy výrazne neproduktívni.

Prečo sa nám po zotmení začína driemať?

Je vedecky dokázané, že ženy majú kratší i takzvaný cirkadiánny rytmus. Ide o biorytmus ovplyvňujúci naše celodenné fungovanie. Bunky v medzimozgu riadia aktivitu nášho tela podľa toho či je svetlo alebo tma. Časť medzimozgu, epifýza, produkuje melatonín. Je to hormón tlmiaci našu aktívnosť. Čím viac ho vyprodukuje, tým viac sa nám chce spať. Priebeh tohto rytmu je u rôznych ľudí odlišný. Preto sa rozdeľujeme na nočné sovy najproduktívnejšie poobede a večer a ranných škovránkov najbdelejších doobeda.

Výskum sa týkal respondentiek v produktívnom veku, od 18 do 44 rokov. Nečudo, ženy sú v rodinách väčšinou jediné, ktoré vstávajú v noci ku svojim plačúcim deťom. Česť jedinečným chlapským výnimkám! Ukázalo sa tiež, že muži pri zdieľaní postele narúšajú svojim partnerkám kvalitu spánku. Rozťahujú sa, kopú, vykladajú si na ne svoje ťažké končatiny a často chrápu. Môže to však byť aj úplne naopak. Súhlasíte?

Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: q8rashaqa.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

DNES - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.