• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
Bratislava

Mičieta: Systém zdravotníctva je nutné bezodkladne reformovať

  • 18:38 12.09.2023
  • Bratislava
Mičieta: Systém zdravotníctva je nutné bezodkladne reformovať

Výdavky na zdravotníctvo na Slovensku zaostávajú za priemerom Európskej únie.

Upozornila na to štúdia, ktorú v utorok predstavila Americká obchodná komora (AmCham) v SR v spolupráci s partnermi. Dokument ponúka niekoľko návrhov na zmenu systému financovania zvýšením platby za poistenca štátu, zavedením sociálne únosnej spoluúčasti a pripoistenia. "Systém zdravotníctva je nutné bezodkladne reformovať," povedal predseda výboru pre zdravotníctvo AmCham v SR Vladimír Mičieta.

Financovanie zdravotníctva je z veľkej časti postavené na odvodoch ekonomicky aktívneho obyvateľstva, absolútny počet prispievateľov však bude podľa analytika v najbližšom polstoročí klesať. „Ak predpokladáme lineárnu závislosť medzi počtom ekonomicky aktívnych a odvodovými príjmami, tak by to v dnešných cenách znamenalo úbytok odvodových príjmov zhruba 290 miliónov eur ročne v 2030 a 1240 miliónov ročne v 2060,“ uviedol Martin Vlachynský z analytického inštitútu INESS.

V publikácii Prečo sa nedožívame v zdraví až do dôchodku? sa analyzujú výsledky zdravotných systémov v porovnaní s ich výdavkami na zdravotníctvo. Hodnotené boli vyspelé západoeurópske systémy a krajiny V4. „Vo výsledkoch hodnotenia sa Slovensko s Poľskom delí o predposlednú priečku, posledné skončilo Maďarsko. Česká republika dopadla z krajín V4 najlepšie a najviac sa blíži k vyspelým zdravotným systémom,“ priblížila analytička Henrieta Tulejová z Advance Institute.

Doplnila, že z hodnotenia je zrejmé, že vyššie výdavky na zdravotníctvo prinášajú aj dostupnejšiu liečbu, dlhší a zdravší život a vyššie skóre v hodnotení. „Slovensko má z porovnávaných krajín najnižšie výdavky na obyvateľa, celkovo o dve miliardy eur menej ako v ČR. Výdavky na zdravie je možné a potrebné navýšiť aspoň o jednu miliardu eur zvýšením platby štátu na úroveň 5,5 percenta, taktiež jednotnou reguláciou poplatkov v ambulanciách do sociálne únosnej spoluúčasti a zavedením pripoistenia,“ zhrnula.

Verejnosť podľa Mičietu očakáva, že slovenské zdravotníctvo sa bude približovať európskemu priemeru. „Už dnes existuje verejná objednávka na takúto politiku. Aktuálna nižšia dostupnosť inovatívnych liekov oproti priemeru v EÚ tak predstavuje obrovský záväzok, ktorým sa musia ďalšie vlády zaoberať,“ poznamenal. Upozornil, že ak politickým stranám, ktoré sa uchádzajú o mandát v parlamentných voľbách, záleží na znížení počtu predčasných, odvrátiteľných úmrtí, chorobnosti či predĺžení dĺžky života v dobrom zdraví, treba zdravotníctvo zreformovať.

Na potrebe zmien, aby sa zabezpečili pacientom inovácie, sa zhodli aj zástupcovia Asociácie na ochranu práv pacientov a Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Blanár pred Lavrovom apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní

Blanár pred Lavrovom apeloval na skoré obnovenie mierových rokovaní

VČERA - 19:58Domáce

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár počas stretnutia s Lavrovom v tureckej Antalyi apeloval na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní.

Pod Strečnom došlo k stretu nákladného motorového vozidla a autobusu

Pod Strečnom došlo k stretu nákladného motorového vozidla a autobusu

VČERA - 17:09Domáce

Zrážka autobusu a nákladného motorového vozidla, ku ktorej došlo v sobotu v zúženom úseku na ceste I/18 pri Strečne, si nevyžiadala zranenia.

PS: Stretnutie Blanára s Lavrovom je zvratom dlhodobého smerovania Slovenska

PS: Stretnutie Blanára s Lavrovom je zvratom dlhodobého smerovania Slovenska

VČERA - 15:57Domáce

Stretnutie Blanára s Lavrovom považuje opozičné hnutie PS za zvrat dlhodobého zahraničnopolitického smerovania Slovenska a krok proti politike EÚ.

Korčok: Prezident by mal ustrážiť zahraničnopolitické smerovanie

Korčok: Prezident by mal ustrážiť zahraničnopolitické smerovanie

VČERA - 15:49Domáce

Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý ustráži zahraničnopolitické smerovanie tejto krajiny.

Lídrom kandidátky hnutia Slovensko do eurovolieb bude Peter Pollák

Lídrom kandidátky hnutia Slovensko do eurovolieb bude Peter Pollák

VČERA - 15:47Domáce

Lídrom kandidátnej listiny hnutia Slovensko do júnových volieb do Európskeho parlamentu bude súčasný europoslanec Peter Pollák.