• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
19°Bratislava

Tieto zdravotné problémy majú vážny vplyv aj na váš spánok

  • 21:20 19.08.2023
  • Bratislava
Tieto zdravotné problémy majú vážny vplyv aj na váš spánok

Nespavosť trápi mnohých ľudí a môže mať významný vplyv aj na bežný život. Spánok môžu zhoršovať aj zdravotné problémy.

Dostatok spánku je dôležitý z rôznych dôvodov, vrátane funkcie mozgu, fyzického zdravia a všetkých dôležitých dobíjaní. Napriek tomu, že nespavosť je taká rozšírená, nie je vždy jasné, čo ju spúšťa. Zdravotná správa publikovaná Harvard Health z univerzitnej lekárskej fakulty však uvádza šesť prekvapivých zdravotných problémov, ktoré môžu sťažiť spánok.

Cukrovka

Veľa ľudí žije s cukrovkou bez toho, aby o tom vedeli. Podľa správy ľudia s cukrovkou, ktorých hladina cukru v krvi nie je dobre kontrolovaná, môžu mať problémy, ktoré sťažujú spánok. Medzi tieto problémy patrí nočné potenie a častá potreba močenia.

Ak sa u vás objavia akékoľvek príznaky cukrovky, medzi ktoré patrí aj pocit veľkého smädu, veľkej únavy, strata hmotnosti, časté záchvaty a rozmazané videnie, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

Zlyhanie srdca

K zlyhaniu srdca dochádza, keď srdce nie je schopné správne pumpovať krv do tela. Tento problém trápi prevažne starších ľudí, no v niektorých prípadoch môže postihnúť aj neskôr narodených. Medzi hlavné príznaky srdcového zlyhania patrí dýchavičnosť, pocit únavy, mdloby a opuchnuté členky. Znaky sa môžu vyvíjať rýchlo alebo postupne v priebehu týždňov alebo mesiacov.

Stav, ktorý prichádza postupne, môže tiež viesť k hromadeniu tekutiny okolo pľúc. Ľudia s týmto stavom sa môžu v noci budiť a pociťovať dýchavičnosť. Vedci z Harvardu navrhujú použiť vankúše na zdvihnutie hornej časti tela, ako aj užívať lieky na spanie, ktoré treba konzultovať s lekárom.

Artritída

Artritída spôsobuje bolesť a zápal v kĺboch tela. Tento stav môže ľuďom sťažiť zaspávanie, a to nielen kvôli bolesti. Lieky používané na liečbu artritídy, steroidy, často spôsobujú nespavosť.

Ochorenie obličiek

Pri ochorení obličiek v krvi zostávajú nežiaduce látky, čo môže viesť k nespavosti alebo syndrómu nepokojných nôh, čo tiež nepomáha pokojnému spánku. Ani po dialýze či transplantácii obličky sa spánok nemusí vráti do normálu .

Noktúria

Ak ste niekedy pred spaním vypili príliš veľa vody, pravdepodobne ste zažili menšiu noktúriu. Ide o stav, pri ktorom musíte v noci chodiť veľa na záchod. V ťažkých prípadoch môže tento zdravotný stav prinútiť človeka vstať až päť alebo šesťkrát za noc. Problémy so spánkom to spôsobuje najmä u starších ľudí.

Väčšinou sa spája so starnutím, ale môže to byť aj dôsledok srdcového zlyhania, cukrovky, infekcií močových ciest, zväčšenej prostaty, zlyhania pečene, roztrúsenej sklerózy či spánkového apnoe.

Ochorenie štítnej žľazy

Problémy so spánkom môže spôsobiť aj hyperaktívna štítna žľaza, známa ako hypertyreóza. Ochorenie nadmerne stimuluje nervový systém, takže môžete pociťovať paniku a nedokážete pokojne sedieť či ležať. To môže robiť problémy pri zaspávaní. Ochorenie štítnej žľazy môže tiež spôsobovať nočné potenie, ktoré vás môže prebudiť zo spánku.

Zdroj: Info.sk, MB, the-sun.com,
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

Po tejto hodine si viac do postele nelíhajte – môže to prispieť ku psychickým problémom

VČERA - 20:04Zdravie

Spánok má súvis nielen s fyzickým, ale aj so psychickým zdravím. Ľudia, ktorí si do postele líhajú po tejto hodine, sú podľa lekárov náchylnejší na poruchy psychiky.

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

Ako sa človek prebudí z kómy: Toto sa v skutočnosti musí stať

VČERA - 19:33Zdravie

Ľudia môžu zostať v komatóznom stave niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca rokov. Niektorým pacientom sa však stane, že sa náhle „prebudia".

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

8 zdravotných dôvodov prečo jesť čerešne

VČERA - 17:42Zdravie

Čerešne sú nielen chutné, ale aj veľmi zdravé ovocie s mnohými výhodami pre naše zdravie.

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

Na tieto lieky si v lete dajte pozor, ich užívanie treba kontrolovať

21:31 19.06.2024Zdravie

Pacienti, ktorí berú niektoré druhy bežne užívaných liekov, sú v lete vystavení vyššiemu riziku dehydratácie a citlivosti na teplo.

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

Pozor na tento druh ústnej vody: Môže zvyšovať riziko dvoch typov rakoviny

6:52 19.06.2024Zdravie

Vedci varujú spotrebiteľov, aby ústnu vodu nepoužívali každý deň.