• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
14°Bratislava

Biden tvrdí, že Ukrajina ešte nie je pripravená na členstvo v NATO

  • 6:04 10.07.2023
  • Washington
Biden tvrdí, že Ukrajina ešte nie je pripravená na členstvo v NATO

Americký prezident Joe Biden v interview pre CNN vyjadril presvedčenie, že Ukrajina ešte nie je pripravená na vstup do NATO.

Členstvo Kyjeva v Severoatlantickej aliancii bude podľa Bidena možné zvážiť až po ukončení vojny na Ukrajine.

Prezident Biden poskytol exkluzívny rozhovor pre televíziu CNN pred nedeľňajším odletom do Británie, ktorá je prvou zastávkou na jeho päťdňovej ceste po Európe.

Slová amerického prezidenta zazneli pred budúcotýždňovým summitom Aliancie vo Vilniuse. Biely dom sa už predtým vyjadril, že na tomto summite nepadne rozhodnutie o prijatí Ukrajiny za člena NATO, ale že sa tam o jej budúcom členstve a vzájomných vzťahoch bude podrobne diskutovať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu zopakoval, že od vilniuského summitu očakáva „jasný signál“, že Ukrajina jedného dňa vstúpi do NATO a zároveň „jasné bezpečnostné záruky,“ ktoré zaistia bezpečnosť Ukrajiny v predvstupovom období, informuje agentúra AFP.

Nemyslím si, že v rámci NATO existuje jednomyseľnosť v tom, či prijať alebo neprijať Ukrajinu do rodiny NATO teraz, uprostred vojny,“ povedal Biden v rozhovore pre CNN, ktorý s ním viedol známy žurnalista a spisovateľ Fareed Zakaria.

Podľa Bidena by prijatie Ukrajiny do NATO v čase vojny znamenalo, že by sa vo vojne s Ruskom ocitla celá Severoatlantická aliancia, ktorá sa zaviazala k tomu, že bude brániť každý kus územia svojich členských štátov.

Diskusie o skorom ukrajinskom členstve sú podľa neho „predčasné“ z tohto dôvodu, ale aj preto, že Kyjev musí pred prípadným vstupom do Aliancie splniť ešte aj ďalšie podmienky vrátane demokratizácie.

Podľa môjho názoru ale musíme Ukrajine ukázať racionálnu cestu k tomu, aby mohla splniť podmienky ma vstup do NATO,“ povedal americký prezident s tým, že o tejto otázke viedol dlhé rozhovory aj s Volodymyrom Zelenským.

Sľúbil mu pritom, že USA budú naďalej poskytovať Ukrajine bezpečnostnú a vojenskú pomoc, podobne ako to robia aj v prípade Izraela.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie

Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie

DNES - 11:13Zahraničné

Andrij Jermak na sociálnej sieti Telegram informoval, že prioritou ukrajinskej delegácie na piatkových rokovaniach s Ruskom v Istanbule bude dohodnúť bezpodmienečné prímerie.

Šutaj Eštok rokoval so šejkom v Abú Zabí

Šutaj Eštok rokoval so šejkom v Abú Zabí

DNES - 10:39Zahraničné

Ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka vo štvrtok v Abú Zabí prijal jeho rezortný partner Spojených arabských emirátov šejk Sajf bin Zájid Ál Nahján.

Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu

Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu

DNES - 8:53Zahraničné

Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie.

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania

DNES - 8:51Zahraničné

Juraj Blanár na neformálnom ministerskom zasadnutí šéfov diplomacií NATO, ktoré sa uskutočnilo v stredu a vo štvrtok v tureckej Antalyi vyjadril podporu mierovým rokovaniam o ukončení vojny na Ukrajine.

Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva

Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva

DNES - 7:25Zahraničné

Pápež Lev XIV. sa vo štvrtok vo Vatikáne stretol s hlavou ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom.