Premiér Fico obedoval so študentmi, slávil ich deň

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v nedeľný sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu obedoval a diskutoval na úrade vlády so študentmi.
„Je treba vnímať 17. november predovšetkým ako deň študentov,“ vyhlásil Fico s tým, že práve študenti v historických rokoch 1939 aj 1989 zohrali nenahraditeľnú úlohu. Na nedeľnom slávnostnom obede so študentmi bol aj podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
Fico upozorňuje na dva veľké historické rozmery 17. novembra. Prvý siaha do roku 1939, keď v Protektoráte Čechy a Morava došlo najskôr 28. októbra k stretu medzi študentmi a Nemcami. Zomrelo viacero ľudí, vrátane študenta medicíny Karlovej Univerzity Jana Opletala. Preto sa o 14 dní potom rozhodli študenti pražských škôl, že sa s ním dôstojne rozlúčia. Došlo k brutálnemu zásahu nemeckých jednotiek, viacerých ľudí popravili a viac ako tisíc študentov odvliekli do koncentračného tábora.
Dva roky potom, 17. novembra 1941, sa stretli v Londýne študenti z 26 krajín s exilovou československou vládou za prítomnosti prezidenta Edvarda Beneša a 17. november vyhlásili za Medzinárodný deň študentstva. Rok potom bolo podobné stretnutie študentov z vyše 50 krajín v USA a potvrdili tento sviatok.
Fico pri spomienke na rok 1989 nespomenul len 17., ale aj 16. november. "Nepochybne boli rôzne pohnútky, prečo študenti šestnásteho v Bratislave a sedemnásteho novembra v Prahe išli do ulíc,“ poznamenal Fico. Bolo to na výročie medzinárodného dňa študentstva, ale vtedy sa už podľa premiéra Európou šírili aj iné názory. „Keďže študenti sú ľudia veľmi akční, dali do rozmeru pripomenutia si Medzinárodného dňa študentstva aj tento veľmi vážny obsah,“ dodal. Ten podľa premiéra v nasledujúcich dňoch viedol k obrovským spoločenským, ekonomickým a politickým zmenám v bývalom Československu.
Na nedeľné stretnutie vybrali študentov z piatich vysokých škôl. Fico s nimi chcel hovoriť o výzvach pre mladých ľudí, napríklad prepojenia vysokoškolského vzdelávania a praxe. „Asi si tu teraz nemusíme klamať do očí, keď si povieme, že často na vysokých školách produkujeme vysokoškolákov, ktorí potom veľmi ťažko hľadajú uplatnenie v živote,“ povedal Fico. Poukázal napríklad na študentov politológie – podľa neho by muselo byť množstvo strán a podstatne živší politický život, aby sa uplatnili títo absolventi. Fico si napríklad vie len ťažko predstaviť, že by si on mal ako 25 ročný zobrať hypotekárny úver na 30 rokov.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.

Na Slovensku bolo na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov
Na Slovensku bolo zatiaľ na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov hnedých.

Raši: Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra neupokojila
Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) neupokojila, no možno ešte viac polarizovala.

Bezpečnostná rada sa bude zaoberať aj hrozbou útoku na verejného činiteľa
Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h.