• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
14°Bratislava

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

  • 21:14 01.06.2023
  • Budapešť
Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Vyše tisíc demonštrantov protestovalo vo štvrtok večer v Budapešti proti zákonu o právnom postavení pedagógov a požadovali slobodné školstvo.

Podľa servera telex.hu sa protestné zhromaždenia, ktoré sú súčasťou série demonštrácií prebiehajúcich už od januára 2022, konali aj v 15 ďalších maďarských mestách, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Dav učiteľov a študentov sa zhromaždil pri sídle ministerstva vnútra, pod ktoré patrí verejné vzdelávanie. Účastníci zhromaždenia skandovali heslá: „Máme toho dosť!“, „Bez učiteľov niet budúcnosti,“, ale aj odkaz ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi: „Pintér, zmizni!“

Viacerí protestujúci vyliezli na okná ministerstva, na ktoré vylepili svoje požiadavky. Polícia ich vyzvala, aby zliezli dolu, pričom niekoľkých z nich legitimovali.

Občianske hnutie noÁr, ktoré je jedným z organizátorov protestov, na Facebooku oznámilo, že demonštrácie sa konali tiež v mestách Sopron, Pécs, Szegedín, Debrecín, Miškovec, Szombathely, Szentes, Veszprém, Nagykanizsa, Dunaújváros, Szekszárd, Balassagyarmat, Szolnok, Eger a Nyíregyháza.

Zhruba 200 demonštrantov sa po oficiálnom ukončení zhromaždenia pred 20.00 h vybralo na Kossuthovo námestie k budove parlamentu, kde ich však čakal policajný kordón.

Kritizovaný zákon nie je podľa demonštrantov vhodným na rokovanie. Rozvoj školstva treba postaviť na novom základe, na príprave ktorého sa musia spoločne podieľať odbory, študentské organizácie, občianske organizácie a ministerstvo vnútra, pod ktoré patrí verejné školstvo, uviedli organizátori obdobného utorňajšieho protestu z Jednotného frontu študentov (Egységes Diákfront).

Zákon by podľa nich ešte viac obmedzil učiteľov, zrušil by ich štatút štátnych zamestnancov, vytvoril by medzi nimi mzdové rozdiely a zvýšil by im počet pracovných hodín.

Člen predsedníctva Jednotného frontu študentov Jószef Gajzágó v utorok pre TASR uviedol, že pre podporu učiteľov sa študenti rozhodli už v januári 2022. „Oslovili sme študentov aj mimo Budapešti. Naším cieľom bolo dať signál, že vieme, že štrajky učiteľov nie sú namierené voči nám, že nám nechcú prerušením práce škodiť, ale že tak robia v našom záujme. Chcú totiž vyučovať vo vhodných podmienkach,“ spresnil.

Skutočnosť, že v Maďarsku neexistuje samostatný rezort školstva, Gajzágó komentoval slovami, že je to ojedinelý jav nielen v Európe, ale aj na celom svete. „Pred pár týždňami sme iniciovali referendum, ktorého cieľom je osloviť čo najviac ľudí v krajine, a jeho súčasťou je aj požiadavka na zriadenie nezávislého a samostatného ministerstva školstva s patričnými kompetenciami,“ dodal predstaviteľ organizácie študentov.

Séria protestov a štrajkov učiteľov sa začala 31. januára 2022. Solidaritu štrajkujúcim pedagógom vyjadrili učitelia, žiaci a študenti viacerých vzdelávacích inštitúcií vrátane učňovských škôl a univerzít. Platy učiteľov v Maďarsku dosahovali minulý rok 60 percent priemeru miezd vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent. Cieľom učiteľov nie je iba riešenie miezd, ale tiež zlepšenie verejného vzdelávania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lavrov: Západ vstúpil do priameho boja proti Moskve

Lavrov: Západ vstúpil do priameho boja proti Moskve

DNES - 8:13Zahraničné

Západné mocnosti svojou podporou Ukrajiny fakticky vstúpili do priameho boja proti Moskve, uviedol v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Scholz je za sprísnenie kontrol nelegálnej migrácie

Scholz je za sprísnenie kontrol nelegálnej migrácie

DNES - 7:32Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je za sprísnenie hraničných kontrol s cieľom zastaviť prílev nelegálnej migrácie.

Pápež František v Marseille celebroval omšu pre vyše 60.000 ľudí

Pápež František v Marseille celebroval omšu pre vyše 60.000 ľudí

DNES - 6:34Zahraničné

Pápež František v sobotu celebroval omšu pre desaťtisíce ľudí na štadióne vo francúzskom meste Marseille. Išlo o hlavný bod jeho dvojdňovej návštevy tejto stredomorskej metropoly.

Jesenná rovnodennosť: Čo by ste mali vedieť o tomto zvláštnom dni

Jesenná rovnodennosť: Čo by ste mali vedieť o tomto zvláštnom dni

VČERA - 8:43Zahraničné

Na severnej pologuli nastáva astronomická jeseň.

Kaczynski odsúdil Hollandovej film ako protipoľský

Kaczynski odsúdil Hollandovej film ako protipoľský

VČERA - 8:06Zahraničné

Pravicoví politickí lídri v Poľsku opäť verejne odsúdili najnovší celovečerný film od poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej pred jeho piatkovou premiérou.