• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.6.2024Meniny má Ján
18°Bratislava

Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

  • 21:14 01.06.2023
  • Budapešť
Demonštranti v Budapešti a 15 mestách požadovali slobodu vzdelávania

Vyše tisíc demonštrantov protestovalo vo štvrtok večer v Budapešti proti zákonu o právnom postavení pedagógov a požadovali slobodné školstvo.

Podľa servera telex.hu sa protestné zhromaždenia, ktoré sú súčasťou série demonštrácií prebiehajúcich už od januára 2022, konali aj v 15 ďalších maďarských mestách, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Dav učiteľov a študentov sa zhromaždil pri sídle ministerstva vnútra, pod ktoré patrí verejné vzdelávanie. Účastníci zhromaždenia skandovali heslá: „Máme toho dosť!“, „Bez učiteľov niet budúcnosti,“, ale aj odkaz ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi: „Pintér, zmizni!“

Viacerí protestujúci vyliezli na okná ministerstva, na ktoré vylepili svoje požiadavky. Polícia ich vyzvala, aby zliezli dolu, pričom niekoľkých z nich legitimovali.

Občianske hnutie noÁr, ktoré je jedným z organizátorov protestov, na Facebooku oznámilo, že demonštrácie sa konali tiež v mestách Sopron, Pécs, Szegedín, Debrecín, Miškovec, Szombathely, Szentes, Veszprém, Nagykanizsa, Dunaújváros, Szekszárd, Balassagyarmat, Szolnok, Eger a Nyíregyháza.

Zhruba 200 demonštrantov sa po oficiálnom ukončení zhromaždenia pred 20.00 h vybralo na Kossuthovo námestie k budove parlamentu, kde ich však čakal policajný kordón.

Kritizovaný zákon nie je podľa demonštrantov vhodným na rokovanie. Rozvoj školstva treba postaviť na novom základe, na príprave ktorého sa musia spoločne podieľať odbory, študentské organizácie, občianske organizácie a ministerstvo vnútra, pod ktoré patrí verejné školstvo, uviedli organizátori obdobného utorňajšieho protestu z Jednotného frontu študentov (Egységes Diákfront).

Zákon by podľa nich ešte viac obmedzil učiteľov, zrušil by ich štatút štátnych zamestnancov, vytvoril by medzi nimi mzdové rozdiely a zvýšil by im počet pracovných hodín.

Člen predsedníctva Jednotného frontu študentov Jószef Gajzágó v utorok pre TASR uviedol, že pre podporu učiteľov sa študenti rozhodli už v januári 2022. „Oslovili sme študentov aj mimo Budapešti. Naším cieľom bolo dať signál, že vieme, že štrajky učiteľov nie sú namierené voči nám, že nám nechcú prerušením práce škodiť, ale že tak robia v našom záujme. Chcú totiž vyučovať vo vhodných podmienkach,“ spresnil.

Skutočnosť, že v Maďarsku neexistuje samostatný rezort školstva, Gajzágó komentoval slovami, že je to ojedinelý jav nielen v Európe, ale aj na celom svete. „Pred pár týždňami sme iniciovali referendum, ktorého cieľom je osloviť čo najviac ľudí v krajine, a jeho súčasťou je aj požiadavka na zriadenie nezávislého a samostatného ministerstva školstva s patričnými kompetenciami,“ dodal predstaviteľ organizácie študentov.

Séria protestov a štrajkov učiteľov sa začala 31. januára 2022. Solidaritu štrajkujúcim pedagógom vyjadrili učitelia, žiaci a študenti viacerých vzdelávacích inštitúcií vrátane učňovských škôl a univerzít. Platy učiteľov v Maďarsku dosahovali minulý rok 60 percent priemeru miezd vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent. Cieľom učiteľov nie je iba riešenie miezd, ale tiež zlepšenie verejného vzdelávania.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

VČERA - 20:46Zahraničné

Saudská Arábia v nedeľu oznámila, že počas tohtoročnej moslimskej púte hadždž do Mekky prišlo o život 1301 pútnikov, pričom 83 percent z nich nebolo úradne zaregistrovaných.

Macron vyzval voličov, aby vo voľbách hlasovali za prezidentskú väčšinu

Macron vyzval voličov, aby vo voľbách hlasovali za prezidentskú väčšinu

VČERA - 20:33Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu zopakoval, že zostane v úradu do mája roku 2027, keď sa mu skončí druhé funkčné obdobie.

Rusko obvinilo USA zo zodpovednosti za raketový útok v Sevastopole

Rusko obvinilo USA zo zodpovednosti za raketový útok v Sevastopole

VČERA - 16:42Zahraničné

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Spojené štáty, ktoré dodali Ukrajine strely ATACMS, sú predovšetkým zodpovedné za raketový útok na civilistov v meste Sevastopol.

Netanjahu dúfa, že údajný spor s USA o dodávkach zbraní sa vyrieši onedlho

Netanjahu dúfa, že údajný spor s USA o dodávkach zbraní sa vyrieši onedlho

VČERA - 14:20Zahraničné

Spor so Spojenými štátmi, ktorý sa týka oneskorenia dodávok zbraní pre Izrael za jeho vojenskú operáciu v Pásme Gazy, sa podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyrieši onedlho.

Rusko môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

Rusko môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

VČERA - 13:23Zahraničné

Rusko by mohlo skrátiť lehotu na rozhodovanie o použití jadrových zbraní, pokiaľ by Moskva usúdila, že sa hrozba pre krajinu stupňuje.