• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
14°Bratislava

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

  • 19:58 02.06.2023
  • Veľká Británia
Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Podľa gynekológov existuje niekoľko jednoduchých zmien, ktoré môžete urobiť vo svojej rutine v období pred menštruáciou, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť akékoľvek nepohodlie. Tomuto by ste sa podľa nich mali vyhnúť.

Pitie kávy

Kofeín môže zvýšiť napätie a zhoršiť symptómy menštruácie, ako je nadúvanie a kŕče, podľa Dr Thejaswini J, pôrodníka a gynekológa z materských nemocníc v Bangalore v Indii. Blokuje hormón, ktorý môže zmenšiť krvné cievy a spomaliť prietok krvi.

Niekoľko štúdií v rokoch 2014 a 2016 zistilo, že aj jedna šálka kávy bola spojená s intenzívnejšou bolesťou a vysoký príjem mohol zdvojnásobiť riziko.

Jedenie slaných jedál

Potraviny s vysokým obsahom sodíka sú nezdravé kedykoľvek počas mesiaca, ale najmä počas menštruácie, zhodnotila pôrodníčka a gynekologička Kate Shkodzik. Môžu zhoršiť nafukovanie a zadržiavanie vody, vďaka čomu sa budete cítiť ešte nepríjemnejšie.

Výskum Katedry výživy na Univerzite v Severnej Karolíne v Greensboro zistil, že slané jedlá, ako je pizza a hranolky, boli obzvlášť zlé pri spôsobovaní zápalu, čo môže viesť k zvýšenej bolesti.

Fajčenie

Ďalším bodom, na ktorý by ste mali počas menštruácie zabudnúť, je fajčenie. Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov ženy, ktoré fajčia, pociťujú vážnejšie predmenštruačné príznaky a majú 50-percentný nárast kŕčov trvajúcich dva alebo viac dní.

Dokonca aj dýchanie pasívneho dymu môže prispieť ku kŕčom, zistila štúdia publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives.

Pitie alkoholu

Môže byť lákavé siahnuť po svojom obľúbenom nápoji, keď sa cítite zle, ale podľa odborníkov je lepšie vyhnúť sa mu. Alkohol ovplyvňuje hladinu vašich hormónov a môže zvýšiť produkciu estrogénu aj testosterónu. Ak ich je príliš veľa, môže to zhoršiť prejavy PMS, najmä zmeny nálady a podráždenosť.

Vynechávanie jedál

Aj keď nemáte chuť na jedlo, mali by ste sa snažiť dodržiavať pravidelné jedlá. Akékoľvek narušenie harmonogramu a nedostatok živín môže viesť k prudkému poklesu energetickej hladiny a celkovej pohody. Môže tiež zhoršiť nevoľnosť, povedal Dr. Shkodzik.

Jedenie sladkostí

Počas menštruácie by ste mali aspoň sčasti vyradiť cukor. K nadúvaniu a plynatosti a prispieva totiž prudký nárast hladiny cukru v krvi.

Spracované a sladké potraviny môžu prispieť k zápalu a nadúvaniu, čím sa zintenzívni menštruačné nepohodlie. Siahnite radšej po zdravších alternatívach.

Príliš veľa práce

Neignorujte potreby svojho tela – počúvajte ho a odpočívajte, keď je to potrebné. Prílišná námaha počas menštruácie môže zvýšiť únavu a nepohodlie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, thesun.co.uk, flo.health,
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.