Mišík: Slovensko podporuje integračné ambície Ukrajiny
- 18:03 30.05.2023
- Brusel

Príprava júnového zasadnutia Európskej rady (summitu EÚ) a vypočutie Maďarska a Poľska ohľadom porušovania princípov právneho štátu a hodnôt EÚ boli hlavnými témami utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.
Po skončení rokovaní to uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Peter Mišík, informuje spravodajca TASR.
Mišík spresnil, že hlavnými témami júnového summitu (29 - 30.6) bude agresia Ruska proti Ukrajine a v ekonomickej oblasti pokračovanie diskusií o posilnení konkurencieschopnosti a ekonomickej odolnosti EÚ, vrátane reformy fiškálnych pravidiel a tiež otázky bezpečnosti a obrany.
„Z tej agendy pre nás najdôležitejšia je Ukrajina. Je dôležité, aby na summite EÚ dokázala svoju jednotu a aby sme sa dovtedy dokázali dohodnúť na jedenástom balíku sankcií proti Rusku,“ povedal.
Podľa jeho slov Slovensko podporuje integračné ambície Ukrajiny. „Zdôraznil som potrebu pracovať spoločne s Ukrajinou na jej jasnej európskej vízii. V júni bude prezentované ústne hodnotenie reformného procesu na Ukrajine zo strany Európskej komisie, ktoré poskytne jasnejší obraz o perspektíve začatia prístupových rokovaní,“ vysvetlil. Kyjev má za úlohu splniť sedem bodov, aby mohol pokročiť v integračnom úsilí.
Mišík uviedol, že Rada ministrov sa zhodla na tom, že komplexná vojenská, politická, finančná a humanitárna podpora pre Ukrajinu je kľúčová v jej boji za uchovanie štátnosti.
Ekonomický blok diskusií na summite sa podľa neho zameria najmä na „revitalizáciu“ jednotného trhu EÚ a zabezpečenie konkurencieschopnosti.
Pokiaľ ide o vypočutie delegácií Maďarska a Poľska - v rámci právneho konania podľa článku 7 Zmluvy o EÚ - Mišík upozornil, že právny štát je základná hodnota, na ktorej stojí EÚ.
"Keď sa objavia nezrovnalosti a keď je kritika, je dobre mať konštruktívny dialóg a ten sme dnes mali. Ocenil som príležitosť viesť s partnermi z Maďarska a Poľska úprimný a transparentný dialóg ako aj pokrok dosiahnutý v niektorých oblastiach,“ opísal situáciu.
Podľa jeho slov nemožno hovoriť kam tento dialóg povedie, dôležité je, aby obe krajiny mohli hovoriť o pokroku, ktorý dosiahli a vypočuli si prípadné otázky a očakávania iných členských krajín, ktoré vytvárajú ďalší tlak na zlepšenie situácie v oblasti právneho štátu.
Na otázku, či ministri - mimo pripravenej pracovnej agendy - hovorili aj o možnosti, že Maďarsku bude odňatý výkon predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2024, Mišík zdôraznil, že táto otázka nebola témou diskusií.
„Samozrejme registrujeme, že je diskusia, ktorá prebieha o tom na pôde Európskeho parlamentu, ale o tom sme nehovorili,“ odkázal. A dodal, že Slovensko sa k tejto záležitosti vyjadrí, až keď sa dostane na rokovací stôl.

Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva
Pápež Lev XIV. sa vo štvrtok vo Vatikáne stretol s hlavou ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom.

Na Floride popravili sériového vraha, spájaného aj s prípadom O.J. Simpsona
Na Floride vo štvrtok popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

Costa tvrdí, že Albánsko by sa mohlo do roku 2030 stať členom EÚ
Predseda Európskej rady António Costa vo štvrtok uviedol, že Albánsko by sa mohlo stať členom Európskej únie ešte do roku 2030.

Starmer obvinil Putina z odkladania prímeria; Healey apeloval na zvýšenie tlaku
Britský premiér Keir Starmer obvinil Vladimira Putina, že „stojí v ceste“ prímeriu medzi Ruskom a Ukrajinou, keďže šéf Kremľa odmietol prísť na rokovania v Istanbule.

Rokovania Ukrajiny a Ruska v Istanbule odložili na piatok
Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.