• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.6.2023Meniny má Karolína
15°Bratislava

Všímajte si veľkosť a povrch svojho jazyka: Toto sú príznaky skrytých problémov

  • 19:29 25.05.2023
  • Svet
Všímajte si veľkosť a povrch svojho jazyka: Toto sú príznaky skrytých problémov

Príznaky na jazyku môžu poukazovať na vážnejší zdravotný problém.

Váš jazyk a jeho vzhľad môže veľa napovedať o vašom zdraví. Tvrdí to kanadská doktorka Siobhan Deshauerová, ktorá je špecialistkou na reumatológiu a na YouTube zverejňuje videá, ktorými vzdeláva verejnosť v oblasti zdravia. V jednom zo svojich videí prezradila, ako by mal vyzerať zdravý jazyk. Uvádza aj varovné signály, na ktoré si treba dávať pozor a ktoré by mohli naznačovať, že nie ste v poriadku.

Tmavočervený hladký jazyk

Deshauerová uvádza, že zdravý jazyk by mal byť ružový a na jeho povrchu by mali byť malé hrbolčeky. Ak je tmavšej farby alebo hladký, môže to byť príznakom zápalu jazyka alebo glositídy. Niekedy ja hladký jazyk spôsobený nedostatkom vitamínu B12.

Zväčšenie jazyka

Akýkoľvek opuch môže byť spôsobený alergickou reakciou alebo infekciou. Ak sa opuch jazyka prejavuje pomaly a postupne, pravdepodobne ide o hypotyreózu, pri ktorej sa v tele nevytvára dostatok hormónu, ktorý reguluje proces premeny potravy na energiu. Môže však tiež ísť o akromegáliu, kedy telo vytvára príliš veľa rastového hormónu. "Mohlo by ísť aj o amyloidózu, pri ktorej sa do orgánov vrátane jazyka ukladajú amyloidné bielkoviny, ktoré spôsobujú jeho rast," dodala doktorka.

Povlak na jazyku

Biely povlak na jazyku je problémom len vtedy, ak pretrváva dlhšiu dobu aj po tom, ako si jazyk vyčistíte. Vtedy môže signalizovať infekciu ústnej dutiny či premnoženie kvasiniek v ústach. Môže k tomu dôjsť aj po užívaní antibiotík. Zmena baktérií v ústach dáva kvasinkám príležitosť sa množiť, čo má za následok jazyk s mliečnym povlakom.

Málo slín

Nedostatok slín môže tiež poukazovať zdravotné problémy. Tí, ktorí nemajú v ústach zdravé množstvo slín môžu trpieť Sjögrenovým syndrómom. "Je to autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť celé telo, spôsobuje veľmi suché oči a veľmi suché ústa. Spôsobuje pacientom veľké problémy so zdravím zubov, navyše ich jazyk môže byť taký suchý, že začne byť bolestivý a popraskaný," uviedla doktorka.

Chlpatý jazyk

Hromadenie keratínu, bielkoviny, ktorá pomáha tvoriť tkanivá vlasov, nechtov a vonkajšej vrstvy kože, môže spôsobiť takzvaný chlpatý jazyk. Nie je to však vážny zdravotný problém a dá sa vyriešiť dôkladným čistením, dodala Deshauerová.

Afty

V ústach alebo v spodnej časti ďasien a jazyka môžu vznikať bolestivé vredy alebo afty. Hoci väčšina z nich po niekoľkých týždňoch zmizne, opakujúce sa vredy môžu naznačovať lupus, Crohnovu chorobu, herpes, HIV, alergickú reakciu alebo pemfigoid, zriedkavé kožné ochorenie, ktoré môže spôsobiť tvorbu veľkých pľuzgierov na koži.

Ak vredy po niekoľkých týždňoch nezmiznú alebo si na jazyku nahmatáte novú hrčku, môže ísť o rakovinu. "Musíte ísť k lekárovi a nechať si to hneď vyšetriť. Rakovina jazyka zvyčajne nebolí ani nespôsobuje žiadne problémy na začiatku, takže ak si niečo všimnete, nechajte sa pre istotu vyšetriť," dodala doktorka vo videu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, express.co.uk, Video: YouTube.com/Violin MD
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

DNES - 7:37Zdravie

Artritída neraz ako prvé postihuje kolenné kĺby. Ako však zistiť, či ide skutočne o toto vážne zápalové ochorenie?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

VČERA - 19:58Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

VČERA - 18:18Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.