Kontrola ovocia a zeleniny našla viac ako stovku nedostatkov
- 10:09 15.11.2013
- BRATISLAVA

Najčastejšími pochybeniami boli zlé označenie a nesplnenie obchodnej kvality.
Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR pri kontrolách čerstvého ovocia a zeleniny v októbri tohto roku odhalili 116 nedostatkov. Vyplýva to zo správy ŠVPS.
Celkovo inšpektori posúdili zhodu s obchodnými normami pri 1 226 plodinách, z čoho 9,5 % nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme.
ŠVPS v minulom mesiaci vykonala inšpekcie v 225 prevádzkach. V maloobchodných jednotkách uskutočnili 194 kontrol, u prvovýrobcov osem a vo veľkoobchodných skladoch 23 kontrol.
V maloobchodných jednotkách posúdila ŠVPS 1 085 plodín, z čoho 108 nevyhovelo požiadavkám. U prvovýrobcov dopadli kontroly najlepšie, keď z 18 posúdených plodín, vyhoveli všetky.
Vo veľkoobchodných skladoch kontrolóri preverili 123 plodín, z čoho nevyhovelo osem osobitným normám.
Inšpektori skontrolovali viac ako 136 tis. kg tovaru, z čoho 4,5 tis. kg nevyhovelo požiadavkám noriem. Na nevyhovujúci tovar vydali nálezy o nezhode.
Najčastejším pochybením boli nezhody v označení v 37,6 % prípadoch, obchodnú kvalitu nesplnili plodiny v 35,6 %, v znaku minimálnych požiadaviek nevyhovelo 26,3 % a pri 0,5 % prípadov boli chyby v obchodnej úprave.
Právoplatným rozhodnutím sa skončili štyri správne konania a inšpektori uložili pokuty vo výške 3 400 eur.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA
Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).