Ako zistiť, či si vlasy umývate príliš často? Kľúčové znaky toho, že im zbytočne škodíte

Pri nedostatočnom umývaní vlasov sa stretávame s ich mastením a špinením. K poškodeniu však dochádza aj v prípade opačného extrému.
Niektorí z nás si nedokážu predstaviť sprchu bez umývania vlasov. Iní zas bez ujmy prežijú aj niekoľko dní s neumytou korunou krásy. O výsledku neraz rozhoduje genetika, no frekvencia umývania by podľa vlasovej stylistky nikdy nemala byť prehnaná.
„O tom, ako často si treba umývať vlasy, rozhoduje ich typ a váš životný štýl, ale opakovanou chybou je pričasté umývanie, ktoré vedie k poškodeniu,“ tvrdí Nicole Pettyová pre portál Mirror.
„Nadmerné umývanie oberá vlasy o prirodzený maz a vysušuje ich, takže sú náchylnejšie na lámanie a stenčovanie, okrem toho sa stretávame s blednutím, stratou lesku a nadmernou tvorbou mazu, ako aj rýchlejším vymývaním farby,“ vymenúva Pettyová, podľa ktorej u väčšiny ľudí platí, že by si nemali umývať vlasy častejšie ako dva až trikrát za týždeň.
Ako zistiť, že to s umývaním vlasov už preháňate? Stylistka poskytuje rýchlu radu: „Vlasy, ktoré sa rýchlo mastia, poukazujú na pričasté umývanie.“
Kľúčový je šampón
V niektorých prípadoch škodíme vlasom aj nevhodným výberom šampónu. Ten by nemal obsahovať sulfáty, alkohol ani parabény.
„Čas medzi jednotlivými umývaniami dokážete predĺžiť pomocou suchého šampónu,“ radí Nicole. „Vyhnite sa používaniu nadmerne agresívnych prísad, ako sú sulfáty, parabény a alkohol.“
Ešte predtým, ako si kúpite nový vlasový produkt, by ste mali zistiť, čo vaše vlasy v skutočnosti potrebujú. „Suché vlasy napríklad najviac ťažia z výživných olejov, ako je kokosový, arganový alebo jojobový, ktoré obsahujú množstvo vitamínov a antioxidantov a prenikajú hlboko do vlasu, ktorý následne vyživujú a hydratujú,“ tvrdí stylistka.
Ak máte naopak problém s mastnými vlasmi, pomôže vám rozmarínový, mätový a tea tree olej, ktoré regulujú vylučovanie mazu pokožkou hlavy, čistia ju a vyrovnávajú jej pH.
Nositeľky poškodených vlasov by mali uprednostniť šampóny s kombinovanými prísadami a pri kučeravých vlasoch zas treba siahnuť po prípravkoch na báze ricínového oleja a glycerínu, ktoré pomáhajú udržiavať vlahu vo vlasoch.

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!
Nesprávne ohrievanie uvarenej ryže môže viesť k tvorbe smrteľných toxínov. Ako to robiť správne a bezpečne?

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava
Najčastejšou príčinou vzniku nealkoholovej stukovatenej pečene je nezdravý životný štýl, ktorý vedie k nadváhe a obezite. Aj štíhli ľudia však môžu trpieť týmto ochorením. Upozornil na to Ladislav Kužela.