Opakované bolesti hlavy spôsobuje aj chyba pri sedení. Osteopat radí, ako to napraviť

Každodenné sedenie za kancelárskym stolom sa podpisuje na zdraví celej opornej sústavy. Ako to súvisí s bolesťami hlavy a čo sa s tým dá robiť?
Nie ste sami, kto sa po celom dni v práci vracia domov s bolestivým a stuhnutým krkom a ramenami. Ako pre britský denník Express vysvetľuje osteopat Michael Fatica, tento problém je následkom nadmerného zaťaženia svalov vo vyšších častiach tela, čo najčastejšie súvisí s nezdravým poklesom hlavy pri sedení. Neraz sa dostavuje aj sprievodná bolesť hlavy.
„Ľudské telo nie je prispôsobené na dlhodobé sedenie počas väčšiny dní,“ vysvetľuje Fatica. „Jednou z najefektívnejších stratégií, ako zlepšiť postoj a zdravie chrbta, je preto čo najviac sa pohybovať.“
Fatica radí začleniť pohyb aj tam, kde je to na prvý pohľad nemožné. Pri práci za počítačom by ste čo najčastejšie mali meniť polohu pri sedení a treba si dopriať aj prestávky, počas ktorých sa môžete prejsť. Pri telefonovaní sa postavte alebo prechádzajte.
„Táto drobná zmena vás ochráni pred hromadiacimi sa následkami zlého postoja a krčenia sa na stoličke,“ podotýka Fatica, ktorý je fanúšik výškovo nastaviteľných stolov a kancelárskym zamestnancom odporúča jeden si zaobstarať.
Fatica okrem toho prichádza s piatimi radami, ako sa vyhnúť bolesti hlavy v dôsledku zlého postoja:
- seďte na stehnách, nie na kostrči
- za kríže si umiestnite menší zrolovaný uterák, ktorý podporí prirodzenú krivku chrbtice
- pravidelne vypínajte hruď – hrudný kôš nasmerujte smerom dohora k brade a lopatky posuňte dozadu; pri tejto činnosti zamestnáte svaly chrbta
- hlavu majte vždy zarovnanú nad ramenami a pohľad upierajte pred seba, nie smerom nadol
- prispôsobte si monitor tak, aby ste sa naň pozerali priamo
„Niektoré z týchto nových polôh môžu chvíľu namáhať vaše svalstvo, čo je prirodzené,“ pokračuje Fatica. „Telo si však na ne postupne zvykne a prospejú mu.“
Fatica na záver dodáva, že v rámci bežných dní netreba zabúdať na silový tréning, ktorý posilní svalstvo celého tela. Venujte sa mu aspoň dvakrát týždenne.

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia
Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli
Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?
Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!
Nesprávne ohrievanie uvarenej ryže môže viesť k tvorbe smrteľných toxínov. Ako to robiť správne a bezpečne?

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava
Najčastejšou príčinou vzniku nealkoholovej stukovatenej pečene je nezdravý životný štýl, ktorý vedie k nadváhe a obezite. Aj štíhli ľudia však môžu trpieť týmto ochorením. Upozornil na to Ladislav Kužela.